بارها شاهد بوده ایم که مسئولان فرهنگی و کارشناسان فرهنگی اسیر پاسخگویی به شبهات چنین پروژه هایی می شوند در حالیکه به نظر می رسد اکنون زمان آن فرا رسیده است که ما هم در جامعه جهانی ایجاد شبهه کنیم و افکار جهانی را با تفکرات خودمان آشنا سازیم.

طی چند سال اخیر بارها شاهد بوده ایم که دشمنی غرب علی الخصوص آمریکا به بازی های سیاسی و گزینه های روی میز محدود نشد و شیطان بزرگ از صنعت سینما نیز برای بروز این دشمنی بهترین بهره را برد و بارها و بارها پروژه های سینمایی با محوریت ضدیت با جمهوری اسلامی ایران ساخته و روانه بازار جهانی شده است.

به گزارش گروه فرهنگی فاطر24؛ این روزها از هالیوود خبر می رسد که یک پروژه ضد ایرانی دیگر در حال ساخت و تولید است. ند ماه پیش در جریان برگزاری شصت و چهارمین جشنواره فیلم برلین خبری مبنی بر ساخت پروژه ضد ایرانی دیگری تحت عنوان «سپتامبرهای شیراز» منتشر شد که همچون گذشته پای ثابت فیلم‌های ضد ایرانی، «شهره آغداشلو» نیز آن حضور داردهمچنین در کنار این خبر، اعلام شد که «سلما هایک»، بازیگر هالیوودی نیز در این فیلم همبازی «آغداشلو» خواهد بود.

 اکنون پس از گذشت چند ماه در حاشیه شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن، عوامل فیلم»سپتامبرهای شیراز» اعلام کرده‌اند که این فیلم از 9 ژوئن (19 خرداد) کلید می‌خورد و «آدرین برودی»، بازیگر پرکار هالیوود نیز اخیرا به این پروژه پیوسته است.  «سپتامبرهای شیراز» داستان زندگی یک خانواده یهودی را از سپتامبر (شهریور) 1981 تا سپتامبر 1982 در تهران روایت می‌کند.

اما نکته قابل توجه در این بین این است که ما تا چه اندازه ای توانسته ایم از این صنعت برای نشان دادن پشت پرده های استکباری آمریکا و هم پیمانانش در منطقه موفق عمل کنیم. پر بیراه نیست اگر مدعی شویم متاسفانه دولت ها تا کنون حمایتی از چنین پروژهایی نکرده اند. برای نمونه می توان به فیلم «شکارچی شنبه» اشاره کرد. فیلمی که به زیبایی چهره پلید و خوی اشتکبار رژیم منحوس صهیونیستی را به تصویر می کشید اما با عدم حمایت از سوی دولت و سینماهای داخلی برای اکران روبرو می شود.

هر چه غرب و هالیوود برای دشمنی با ایران از هیچ تلاشی دریغ نمی کند، ما و متاسفانه دولتمردان ما در این راه ناکام بوده ایم و با این توجیه که نباید «جامعه جهانی» را به دشمنی با خودمان برانگیزیم، از تولید و حمایت از چنین پروژه هایی سرباز زده ایم در حالیکه امروز صنعت سینما به عنوان یکی از فراگیرترین رسانه ها در جهان شناخته می شود و ما نیز مانند غربی ها براحتی می توانیم از این صنعت برای به تصویر کشیدن چهره واقعی غرب و دست چدنی او بهره ببریم.

البته به نظر می رسد یکی از دلایل عدم حمایت مدیران و مسئولین فرهنگی از چنین پروژه هایی عدم درک صحیح از وضعیت فرهنگی کشور است. در حالی که دشمنان جمهوری اسلامی ایران با راه اندازی صدها شبکه ماهواره ای و پروژه های سینمایی در راه دشمنی با جمهوری اسلامی تمام همّ خود را جزم کرده اند، اما مدیران فرهنگی ما هنوز درک درستی از جنگ نرم پیدا نکرده اند و نمی دانند که باید در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن کوشا باشیم.

البته بارها شاهد بوده ایم که مسئولان فرهنگی و کارشناسان فرهنگی اسیر پاسخگویی به شبهات چنین پروژه هایی می شوند در حالیکه به نظر می رسد اکنون زمان آن فرا رسیده است که ما هم در جامعه جهانی ایجاد شبهه کنیم و افکار جهانی را با تفکرات خودمان آشنا سازیم که این مهم تا زمانی که برای مدیران و مسئولین فرهنگی به یک دغدغه تبدیل نشود، امکان پذیر نیسست.

کد خبر: 86

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: بازی - جامعه - جشنواره فیلم برلین - جشنواره فیلم کن - جنگ - خانواده - رسانه - صنعت - ماهواره - مقابله با تهاجم فرهنگی -

آرشیو