تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع دیگر

ضای مجازی با محصولات متنوع و رنگارنگی که دارد اشتهای کاذبی ایجاد می‌کند. این ابزارها که دنیای مدرن در اختیار نهاده ابزاری دوسویه و خنثی نیست.

همه اختراعات بشر به دنبال نیازهای او پدید آمده است. نیازهای انسان از خوراک و پوشاک و مسکن شروع شده، تفریحات و سرگرمی‌ها را در بر می‌گیرد و انتهائی ندارد چرا که بشر تنوع‌طلب و دنیازده پیوسته در فکر خلق وضعیتی جدید است. اینجاست که بازار عرضه، هر لحظه تقاضائی جدید ایجاد می‌کند... در حالی که انسان وظیفه خطیری بر عهده دارد. انسان برای تفکر، عبادت، معرفت و رسیدن به کمال انسانی آفریده شده است.

فضای مجازی با محصولات متنوع و رنگارنگی که دارد اشتهای کاذبی ایجاد می‌کند. این ابزارها که دنیای مدرن در اختیار نهاده ابزاری دوسویه و خنثی نیست. این ابزار حتی اگر با محتوای توحیدی عرضه شود سبک زندگی خاصی را به ما تحمیل می‌کند. واژگانی مانند دوست‌دختر و دوست‌پسر به مذاق فرهنگی ما ناخوشایند بودند اما همین اشتهای کاذب شیطانی با ما کاری کرد که اگر ابزار اینگونه روابط را نشناسیم یا نداشته باشیم احساس خلأ و کمبودی در درون داریم. رشد روزافزون ماهواره در منازل ما شاهدی است بر این مدعا.

اگر اخلاق دنیای مدرن را کنار بگذاریم بیش از 50 درصد از محصولات تکنولوژی خود بخود از بین ما رخت برخواهد بست.(دنیای مدرن کنونی نتیجه اخلاق خاص و نگاهی خاص به عالم است.)

نمی دانم چگونه سروکله دوربینهای مداربسته، قفلهای دیجیتال و انتی‌ویروس‌ها در زندگی ما پیدا شد. احتمالا از وقتی که ما اخلاق مدرنیزم را پذیرفتیم.
صفهای طولانی مردم برای خرید گوشی‌های هوشمند و یا دانلود چندصدمیلیونی فلان اپلیکیشن، خبرهای عجیبی است که اگر نام مسخ بشر بدست اسباب‌بازیهای خودساخته را بر آن نهیم گزاف نگفته‌ایم. اینجاست که باید گفت: یکی از آسیبهای جدی فضای مجازی، تحمیل سبک زندگی غربی است. پس باید کمی واقع‌بینانه‌تر به این فضا نگریست.

کد خبر: 49

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: اخلاق - خوراک - رشد - سبک زندگی - فضای مجازی - ماهواره - مسکن - ویروس - zwnj - آسیبهای -

آرشیو