۵ + ۱ به دنبال گرفتن امتیاز اساسی است

یک پایگاه خبری صهیونیستی در خبری مدعی شده است که آمریکا می خواهد موشک های ماهواره بر ایران را محدود کند.

به گزارش پایگاه خبری فاطر24؛ پایگاه خبری صهیونیستی دبکافایل مدعی شد آمریکا اعلام کرده که خواستار محدودیت در موشک‌هایی با برد متوسط نیست که دارای ظرفیت هدف قرار دادن "فقط" اسرائیل - عربستان و کشورهای خلیج فارس هستند؛ اما توافق هسته ای جامع در متن نهایی خود باید محدودیت‌هایی را در رابطه با موشک‌های "سجیل 1"- سفیر- "سیمرغ" (با قابلیت پرتاب ماهواره)- "عاشورای 1" و "عاشورای 2" (به عنوان نسخه‌های دیگری از مدل سجیل) قائل شود.

در عین حال دبکافایل در ادامه مدعی شده است: «حسن روحانی رئیس جمهوری ایران - این موضوع را درک می‌کند که مصالحه تاکتیکی به کاهش چشمگیر تحریم‌ها منجر نخواهد شد. وی به دنبال توافقات اساسی درباره اهداف هسته ای ایران است تا جهان را به اندازه کافی متقاعد کند که تهران به دنبال سلاح هسته ای نیست.»

در حقیقت محدود کردن این موشک‌ها از جمله مواردی است که بنابر این گزارش به عنوان یکی از امتیازهای اساسی مورد نظر 1+5 در مذاکرات نهایی با ایران است. این درحالی است که ایران بارها اعلام نموده است که مذاکرات با 1+5 صرفاً مربوط به موضوعات هسته ای است و موارد نظامی از جمله تجهیزات موشکی خط قرمز ایران بوده و مورد مذاکره نیست.
منبع: فرهنگ نیوز
کد خبر: 115

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: ایران - جهان - حسن روحانی - خلیج فارس - سلاح هسته ای - عربستان - ماهواره - مذاکرات هسته ای - موشک سفیر - هسته ای - مذاکرات 5+1 - توافق هسته ای - موشک - quot -

آرشیو