کارشناسان مسائل سیاسی:

کوتاه آمدن در قبال عدم صدور روادید برای حمید ابوطالبی از سوی دولت آمریکا می تواند مذاکرات هسته ای را هم تحت الشعاع قرار دهد و نباید نسبت معرفی فرد جایگزین شتاب زده عمل کرد.

کارشناسان سیاسی  در خصوص انتشار خبرهایی مبنی بر تصمیم وزارت امور خارجه برای معرفی فرد دیگری به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل متحد در قبال عدم صدور روادید از سوی آمریکا برای حمید ابوطالبی گفتند:
 
مقاومت نکردن برای هیچ ملتی فضیلت محسوب نمی شود
 
سید کمال سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت وگو با خبرنگار «سراج24» گفت: این مسئله چند بعد دارد یکی اینکه اولا حق دولت آمریکا نیست که برای نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل متحد روادید صادر نکند برای اینکه از قضای زمان ساختمان سازمان ملل متحد در آمریکا قرار گرفته است اما سازمان ملل زیر نظر آمریکا که نیست! حتی آمریکایی ها یک قرارداد با سازمان ملل دارند که برای ورود نماینده های سازمان مزاحمت ایجاد نکنند بنابراین اقدام آمریکا در عدم صدور روادید برای حمید ابوطالبی تخلف است که حق کشورها و حق سازمان ملل را نادیده می گیرد. از طرف دیگر این ضعف سازمان ملل متحد و دبیر کل است که برای نماینده معرفی شده برای سازمان ملل روادید صادر نمی شود.
 
وی تصریح کرد: پایداری در معرفی حمید ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل و پافشاری برای صدور روادید از سوی دولت آمریکا می تواند با دو واکنش آمریکا مواجه شود اول اینکه آن ها روادید را صادر کنند و دوم ممکن است دولت آمریکا بر اقدام خلاف قوانین و عرف خود پافشاری کند و روادید را صادر نکند که این موضوع در صورت نماینده نداشتن ایران در سازمان ملل موجب می شود پیگیری ما در همه ی ابعاد سازمان ملل دوچار نقصان و کاهش شود و این هم به صلاح نیست . طبیعتا اگر کار کاشناسی این نتیجه را بدهد که یک جایگزین بفرستیم ممکن است شخص دیگری را با همان ظرفیت و یا ظرفیت بالاتر به جای حمید ابوطالبی معرفی کنند.
 
اما به نظر من ما هرآنچه داریم از مقاومت هایمان داریم و مقاومت نکردن برای هیچ ملتی فضیلت محسوب نمی شود و ایستادگی و پایداری است که فضیلت محسوب می شود آن هم در مقابل قلدر شیطان صفتی که شیطان بزرگ است کار پسندیده ای است.
 
مسئولین نباید نسبت معرفی فرد جایگزین شتاب داشته باشند
 
فتح الله حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ما آمریکا را خوب می شناسیم و می دانیم که آمریکا 35 سال است که با ما مشکل دارد اما 35 سال است که اقتدار ملت ایران را باور دارد و بارها در مقابل ملت ایران شکست خورده است. امروز هم اگر آمریکا برای نماینده ایران روادید صادر نمی کند این هنر یا بزرگی نیست بلکه به نظر میرسد این شکست آن ها است.
 
وی تصریح کرد: منافع جمهوری اسلامی متعلق شخص نیست و متعلق به ملت ایران است لذا مسئولین قطعا در این موضوع تدبیر می کنند اما این حرکت آمریکایی ها قطعا حرکتی غیر معقولانه و دخالت آشکار در منافع و حقوق ملت ایران است. آقای ابوطالبی مورد تایید نظام و از یک خانواده ی ارزشی است و مسئولین ما نباید نسبت معرفی فرد جایگزین شتاب داشته باشند اما تا آن جایی که دفاع از حق و حقوق ملت ایران اجازه دهد می توانند نسبت به معرفی مجدد نماینده ایران مسر باشند.
 
کوتاه آمدن  در مقابل آمریکا می تواند مذاکرات هسته ای را تحت الشعاع قرار دهد
 
سلیمی بنی کارشناس مسائل سیاسی گفت: اگر وزارت امورخارجه بخواهد در مقابل عدم صدور روادید از سوی دولت آمریکا برای حمید ابوطالبی فرد جایگزینی  را به عنوان نماینده معرفی کند به مفهوم عقب نشینی است و جز این تلقی دیگری نمی توان داشت و ایران باید بر مواضع خودش اصرار و پافشاری کند.
 
درست است که مقر سازمان ملل در آمریکا قرار دارد اما در واقع این ماموریت برای خود سازمان ملل هست که آقای ابوطالبی به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ماموریت پیدا می کند نه در یک ماموریت سیاسی برای آمریکا بنابراین در اختیار آمریکا نیست که تصمیم بگیرد این فرد صلاحیت دارد یا ندارد.
جمهوری اسلامی بر همین اساس نباید کوتاه بیاید و هرگونه کوتاه آمدن می تواند مذاکراتی هسته ای که در حال انجام است را تحت الشعاع قرار دهد چه بسا این می تواند یک گام اولیه در جهت عقب نشینی به حساب بیاید. 
 
افکار عمومی اقدام آمریکا در عدم صدور روادید را نمی پسندد
 
احمد شوهانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت : عدم صدور روادید برای حمید ابوطالبی از سوی دولت آمریکا قابل قبول نیست و این حرکت بر خلاف قوانین بین المللی و خارج ار رویکردی است که کشورها در بحث مذاکرات هسته ای با ایران در پیش گرفته اند. این اقدام یک تصمیم نابه خردانه بود ، اگر بیشتر از این هم سماجت بکنیم شاید وقت را از خودمان بگیریم اما هرچه هست افکار عمومی این تصمیم آمریکایی ها را نمی پسندند.
کد خبر: 88

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: ایران - جمهوری اسلامی ایران - حقوق - دولت آمریکا - سازمان ملل - سازمان ملل متحد - عقب نشینی - مذاکرات هسته ای - وزارت امور خارجه - هسته ای -

آرشیو