پیام توئیتری ظریف به طرف غربی مذاکرات

ظریف در یکی دیگر از پیام‌های خود طرف‌های غربی بار دیگر در صفحه اجتماعی خود می‌نویسد: نباید فرصت‌ها از دست برود وگرنه دولت تضعیف شده و اتفاق سال 2005 در انتخابات تکرار خواهد شد!

 زمانی که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتر خود درباره عواقب تکرار حوادث سال 2005 میلادی به غرب هشدار داد ، بسیاری بیان کردند که ظریف قصد دارد پیام مهمی را به طرف غربی برساند. رسانه ها بیان کردند که ظریف قصد دارد با پیش کشیدن بحث های سیاسی داخلی و همچنین هشدار دادن در مورد عواقب نرسیدن ایران و غرب به توافق هسته ای ، به طرف غربی هشدار دهد که شکست مذاکرات توسط دولت روحانی به معنای بازگشت دوباره اصولگرایان به قدرت خواهد بود و دیگر زمان برای رسیدن به توافق هسته ای از دست رفته است .

 

مسئله ای که باعث شد این گمانه قوت بگیرد که این نوشته یکی از مهمترین نوشته های ظریف در طول یکسال گذشته است ، این بود که او به مذاکرات سال 2003 اشاره ای نکرده و تنها به انتخابات سال 2005 اشاره کرده بود و این یعنی اینکه غرب می تواند همچنان از فرصتی که مانند سال 2003 در ایران به وجود آمده بود و دولت خاتمی مسئله تعلیق غنی سازی را پذیرفته بود ، استفاده کند و با دولت روحانی به توافق برسد وگرنه باید منتظر حوادث بعدی در این زمینه باشد چرا که تضعیف دولت روحانی به معنای به بن بست رسیدن هر گونه روند برای رسیدن به توافق با ایران است .

 

این پیام اما هفته گذشته به خوبی از طرف غربی دریافت شد . بعد از این توئیت بود که دوباره پای جک استراو به پرونده هسته ای ایران باز شد . او که در سال 2003 به عنوان وزیر امور خارجه انگلستان با ایران بر سر برنامه هسته ای گفت و گو میکرد ، این بار به همراه یک هیات اروپایی راهی وین شد تا هشدار های لازم در این باره را به آژانس بین المللی انرژی اتمی منتقل کند . وی در دیداری که با مقامات آژانس داشت به وضوح هشدار داد، «طرح تقاضاهای جدید می‌تواند رسیدن به توافق با ایران را سخت‌تر کند و در نهایت باعث تضعیف دولت روحانی در داخل ایران شود

 

این هیات که به عنوان هیات پارلمانی انگلستان به وین سفر کرده بود ، در زمانی وارد وین شد که تیم مذاکره کننده ایرانی با آژانس نیز دراین شهر حضور داشتند . هنوز مشخص نیست که آیا استراو با طرف ایرانی نیز در این شهر ملاقات داشته است یا نه . اما درخواست او از آژانس و انتشار خبرهایی مبنی بر اینکه آژانس در گزارش جدید خود از فعالیت های هسته ای ایران قرار است به حل شدن برخی از مسایل مورد اختلاف اشاره کند، باعث می شود این گمانه به وجود آید که حضور استراو در وین برای کمک به دولت روحانی شاید تا اندازه ای کارآمد بوده است اما باید دید وزنه اصلی در مذاکرات نهایی در گروه 1+5 در کدام سمت است و آیا طرف انگلیسی می تواند رد این مذارکات نیز تاثیر گذار باشد و یا اینکه این گفت و گوهای دو طرفه ایران و آمریکا است که در نهایت نتیجه نهایی را تعیین می کند.

 

جک استراو گفته بود که نباید با درخواست های جدید از ایران موقعیت دولت روحانی در داخل کشور تضعیف شود. به نظر می رسد نگرانی دولت در داخل کشور و همچنین دوستانش در خارج از کشور از پیامدهای به بن بست رسیدن احتمالی مذاکرات با طرف آمریکایی باعث شده است که طرف اروپایی تا حدی به عنوان اهرم کمکی برای مذاکره کنندگان ایرانی وارد میدان شود .این مسئله البته هم به دوستی استراو با روحانی باز می گردد و هم به همان جمله ای که ظریف در توئیتر خود بیان کرده بود نباید فرصتها از دست برود وگرنه دولت تضعیف شده و اتفاق سال 2005 در انتخابات تکرار خواهدشد !

آنطور که آسوشیتدپرس بیان کرده است آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است در این هفته گزارش خود از فعالیت های ایران در راستای اجرای توافق ژنو را منتشر کند و با وجود اینکه کارشناسان آژانس از توضیحات ایران در مورد چاشنی های انفجاری قانع نشده بودند ، قرار است در این گزارش جدید اعلام کنند که ایران به وعده های خود در راستای توافق ژنو پایبند بوده است .

 

منبع :سراج

کد خبر: 84

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: آژانس بین المللی انرژی اتمی - اصولگرایان - انتخابات - برنامه هسته ای - توئیتر - دولت - فعالیت های هسته ای - گروه ۱ ۵ - وزیر امور خارجه - هسته ای -

آرشیو