اثبات استعداد و توانایی ملت ایران برای ورود به میدان های دشوار و میدان هایی است که دشمن قصد ممنوع الورود کردن آنها را دارد

شاید تا همین 5-6 سال قبل وقتی رسانه ها سخن از وسیله ای به نام پهباد به میان می آوردند هواپیمای کوچک بدون سرنشینی در ذهن ها متصور می شد با بدنه ای تمام فلزی و خاکی رنگ که حتی تصاویر آن هم به ندرت در رسانه ها مخابره می شد. تک قاب هایی که اغلب در میان خبرهای مربوط به حضور آمریکایی ها در پاکستان و افغانستان مخابره می شد و نوعی از برتری اطلاعاتی و علمی ابرقدرت نظامی دنیا را به رخ مخاطبان خود می کشید. همۀ آن چه عموم مردم از این پرندۀ مرموز می دانستند محدود بود به همان معدود تصاویر مخابره شده در رسانه های تصویری.

روز 13 آذرماه 1390 خبر کوتاهی بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت که خیلی زود به خبر داغ رسانه ها تبدیل شد و تا ماه ها خبرها و تحلیل های فراوانی را به دنبال داشت: «نیروهای مسلح ایران موفق شدند پهباد فوق پیشرفته ی آمریکایی را در خاک ایران به زمین بنشانند.» این خبر خیلی زود با انتشار تصاویر پهباد آرکیو 170 شکار شده در صدر اخبار قرار گرفت. مقامات آمریکایی از همان ابتدا با واکنش های مختلف از تکذیب شکار پهباد توسط ایرانی ها و فرود آن به دلیل نقض فنی در خاک ایران تا اعلام ناتوانی ایرانی ها در استخراج اطلاعات این پرنده و... سعی در سرپوش گذاشتن بر این حادثه داشتند. این برخورد متکبرانه البته خیلی زود جای خود را به خواهش رییس جمهور آمریکا در بازپس دهی این پرنده توسط ایرانی ها شد. خواهشی که با انبوه طنز و کاریکاتور در شبکه های اجتماعی و سایت های خبری پاسخ داده شد.

چند روز بعد جانشین فرمانده سپاه پاسداران در گفت و گوی ویژۀ خبری شبکه ی دو ضمن اعلام برخی از پیچیدگی های فنی کنترلی و مخابراتی این پرندۀ آمریکایی و با اعلام این مطلب که نیروهای مسلح ایران با استفاده از روش های غلبه ی فناورانه موفق به زمین گیر کردن این پرنده شده اند، از بازگو کردن جزییات فنی و روش‌های تحت کنترل در آوردن این پرنده به دلایل اطلاعاتی و امنیتی خودداری کرد. بعدها البته خبرهایی به صورت جسته و گریخته از تلاش متخصصان کشورمان برای بازیابی اطلاعات ذخیره شده در این پهباد و تلاش برای مهندسی معکوس آن از طرف فرماندهان سپاه منتشر می شد.

یکشنبه این هفته ستاد فرماندهی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب، مرکز خبری شگفتی ساز بود. در این روز ده ها سامانۀ پدافندی که به ابتکار متخصصان داخلی طراحی و تولید شده اند در بازدید فرمانده معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد. شگفتی مخابره شده از این مراسم البته رونمایی از مدل بومی پرندۀ آهنی غنیمتی یعنی پهباد آر کیو170 آمریکایی بود. پرنده ای که دو سال پیش به زمین نشاندن آن توسط متخصصان کشورمان با شگفتی مخابره شده بود! متخصصان کشورمان موفق شده بودند در طول مدت دو سال و نیم آرکیو 170 آمریکایی را به آرکیو 170 ایرانی تبدیل کنند!

رهبر معظم انقلاب پس از بازدید دوساعته از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه مهمترین درس این نمایشگاه را «اثبات استعداد و توانایی ملت ایران برای ورود به میدان های دشوار و میدان هایی است که دشمن قصد ممنوع الورود کردن آنها را دارد.» عنوان کردند. ایشان با گلایه از توجه جدی نکردن مسئولان به پیام اقتدار و توانایی درونی کشور اظهار داشتند: «متاسفانه در برخی از بخش ها مدیران ما این پیام را درک نمی کنند.»

اکنون که سپاه توانسته است مدیریت خود را در تولید پیچیده ترین و مدرن ترین تجهیزات نظامی که حاصل همکارای صدها متخصص در حوزه ی فناوری های پیشرفته است با موفقیت به ظهور و بروز برساند، بی شک می تواند در سایر حوزه های صنعتی و فناورانه مانند تولید هواپیماهای مسافربری پیشرفته و... ضمن انتقال تجربیات موفق خود، بخشی از بار مقابله با تحریم های صنعتی و فنی را بر دوش بکشد. امری که پیش از این نیز رییس جمهور محترم در سخنان خود در شهریورماه سال جاری در جمع فرماندهان سپاه پاسداران از آن ها خواسته بود: «سپاه آستین بالا بزند و بیاید بخشی از بار دولت را بر دوش بگیرد که البته این بار، بار دولت نیست، بار نظام و مردم است و دولت هم خادم مردم است و شأنی بالاتر از این برای خودش قائل نیست.» شاید حضور سپاه در عرصه های دیگر نیز کمک کند تا مسئولان پیام اقتدار درونی را بهتر درک کنند.

کد خبر: 76

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: پرنده - خاک - ذهن - رهبر معظم انقلاب - رییس جمهور - زمین - سپاه پاسداران - شبکه های اجتماعی - ملت ایران - هواپیما -

آرشیو