بعد از بی توجهی به مسئله عفاف و حجاب از سوی وزارت ارشاد در عرصه‌هایی مثل هنر ،سینما،کتاب و.... امروز نوبت به اسلامی‌ترین نمایشگاه کشور که در معنوی‌ترین ماه سال برگزار می‌شود، رسیده است.

 گویا قصه تلخ بی توجهی به ارزش های فرهنگی و اسلامی در برنامه های منتسب به وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به امری طبیعی تبدیل شده و بعد از بی توجهی به مسئله حیاتی عفاف و حجاب در عرصه هایی مثل هنر ،سینما،کتاب و.... امروز نوبت به اسلامی ترین نمایشگاه کشور که در معنوی ترین ماه سال برگزار می شود رسیده است .

بر پایه این گزارش پروژه ای که کلید آن با حذف بخش عفاف و حجاب در نمایشگاه قرآن زده شد؛ رفته رفته تبدیل به عادی سازی بد حجابی در فضای این نمایشگاه و قبح شکنی توسط ساحبان برخی غرفه ها نسبت به ساحت معنوی قرآن نیز شده است .

بی توجهی به تبلیغ امر حجاب در نمایشگاه قرآن کریم در شرایط رخ می دهد که برخی مسئولین برگزاری این نمایشگاه رخ دادن چنین اتفاقی را اینگونه توجیه می کنند :  حجت الاسلام حشمتی عنوان کرده است که برگزاری نشستهایی تخصصی در حوزه عفاف و حجاب همان کار فروش محصولات و اقلام مربوط به حجاب و عفاف را انجام خواهد داد.   

او در جایی دیگر تلاش برای عملی کردن شعار سال و کاهش هزینه‌ها را دلیل برخی تغییرات در نمایشگاه عنوان کرده بود و البته خود در جایی دیگر از حضور یک گروه مستند ساز در تمام مراحل برگزاری نمایشگاه برای ساخت یک فیلم مستند از نمایشگاه خبر داده بود؛ حال مشخص نیست که آیا در واقع کاهش فضای نمایشگاه و جلوگیری بسیاری از ناشران از حضور در نمایشگاه و حذف بخش عفاف و حجاب و... که به بهانه کاهش هزینه‌ها انجام گرفته است، در واقع راهکاری بوده که هزینه آن صرف کارهای غیر ضروری چون مستند ساختن از نمایشگاه شود یا نه؟!

هر ساله نمایشگاه بین‌المللی قرآن از 25 شعبان تا 25 رمضان برگزار می شد تا ضمن ارایه محصولات فرهنگی و رسانه ای قرآنی و ارایه محصولات در حوزه عفاف و حجاب با ارایه کارگاهها و سخنرانی های آموزشی و حضور صاحبان اندیشه؛ مردم، ارتباط عمیقتری با فعالیت قرآن پیدا کنند لیکن بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن در مدت بسیار کوتاهی برگزار می شود و در 15 ماه مبارک رمضان به کار خود پایان می دهد و عملا مدت آن حدود بیست روز خواهد بود .

 بخش حجاب و عفاف نیز هر سال علاوه  بر ارایه محتویات قرآنی، به مقالات و سخنرانی های مختلف اختصاص داشت و محصولاتی هم پیرامون این موضوع به بانوان ارایه می شد که این بخش نیز در نمایشگاه امسال حذف شده است و بخش عفاف و حجاب فقط در قالب نمایشی عرضه می‌شود.

تعدادی از کارشناسان، مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر با تأکید بر اهمیت ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه، راهکارهای عملی و نظری گسترش فرهنگ عفاف و حجاب را تبیین کردند؛ این افراد در بین اظهارات خود همگی به یک موضوع واحد اشاره داشته‌اند و آن ترویج فرهنگ حجاب و عفاف همراه با صمیمیت، آگاه‌سازی و آموزش است ؛پس با کمی تامل میشود اینگونه اندیشید که برای فرهنگ سازی در رابطه با این موضوع چه فضایی را آماده تر از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم می شود ترسیم کرد ؟ آن هم در شرایطی که بد پوششی در خیابان های شهر این روزها به موضوع داغ مورد بحث اهالی خانه ملت هم تبدیل شده و گویا آنقدر وضعیت به خط قرمز نزدیک شده که قرار نیست در رابطه با این موضوع با هم تعارفی داشته باشیم!
 

کد خبر: 249

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: جامعه - حجاب - فرهنگ سازی - فرهنگ و ارشاد اسلامی - فرهنگ و هنر - قرآن - قرآن کریم - کاهش هزینه - نمایشگاه بین المللی - وزارت ارشاد -

آرشیو