خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره خواسته ایران می گوید؛

دو دیپلمات به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ پیشرفت کمی داشته و هیئت ایران در وین خواستار حفظ تمامی سانتریفیوژهای فعلی و در مرحله نهایی ۱۵۰ هزار سانتریفیوژ است.

  دو دیپلمات به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 پیشرفت کمی داشته و هیئت ایران در وین خواستار حفظ تمامی سانتریفیوژهای فعلی و در مرحله نهایی 150 هزار سانتریفیوژ است.

به گفته آنها مشکل اصلی موضوع غنی سازی اورانیوم است، آمریکا و متحدانش به دنبال کاهش بالقوه برنامه غنی سازی ایران هستند و ایران با تاکید بر اینکه سلاح هسته ای نمی خواهد در مقابل آنها مقاومت می کند.

تهران خواستار حفظ حدود 20 هزار سانتریفیوژ فعلی خود است و در نهایت می خواهد این تعدا را به 150 هزار دستگاه - و یا تبدیل آن به دستگاه های پیشرفته تر با همان میزان تولید است.

از سوی دیگر آمریکا بر استفاده از چند صد دستگاه سانتریفیوژ تاکید کرده و دستگاه های دیگر نیز برچیده شده و میزان ذخیره اورانیوم غنی شده و نیز محدود شود.

مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در وین امروز (جمعه) نیز ادامه می یابد. دور بعدی مذاکرات 11 تیر تعیین شده است.

 

کد خبر: 229

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: اورانیوم - ایران - سلاح هسته ای - گروه ۱ ۵ - مذاکرات هسته ای ایران - سانتریفیوژ - خواستار - نهایی - مرحله - آسوشیتدپرس -

آرشیو