قابل توجه مسئولین و دانش آموزان

بر اساس آمار، میزان مصرف انواع کاغذ در ایران بالغ بر 660 هزار تن است که سهم آموزش و پرورش فقط در تهیه کتب درسی حدود 50 هزار تن برآورد شده است؛ یعنی حدود هفت و نیم درصد از کل مصرف سالانه کاغذ کشور صرف چاپ کتاب‌های درسی می‌شود!

 بر اساس آمارهای رسمی اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد درسی، در سال 1392 بیش از 130 میلیون جلد کتاب درسی (در مقاطع و پایه های تحصیلی مختلف) چاپ شده است . با توجه به نرخ اعلام شده کتب درسی در سال 1392، متوسط قیمت هر جلد کتاب درسی در پایه‌های مختلف حدود 1000 تومان است. کتاب‌های کمک درسی انتشارات خصوصی با چاپ مشابه کتاب‌های درسی، به طور میانگین برای هر جلد کتاب دوره ابتدایی حدود 7000  تومان است که در مقاطع بالاتر این میانگین افزایش قابل ملاحظه‌ای می‌یابد.

بر اساس آمار، میزان مصرف انواع کاغذ در ایران بالغ بر 660 هزار تن است که سهم آموزش و پرورش فقط در تهیه کتب درسی حدود 50 هزار تن برآورد شده است؛ یعنی حدود هفت و نیم درصد از کل مصرف سالانه کاغذ کشور صرف چاپ کتاب‌های درسی می‌شود!
عمده کاغذ مورد نیاز برای چاپ کتاب های درسی از طریق واردات با ارز مرجع تأمین می‌گردد و  این در حالی است که آموزش و پرورش کاغذ داخلی را خریداری نمی کند و حالا با پایان سال تحصیلی و بعد از امتحانات در خیابان های شهر با ورق های پاره شده کتاب ها مواجه می شویم که بیشتر آنها در نهایت به عنوان زباله دور انداخته می شود.
 
انقلاب کامپیوتری در کره جنوبی
"کره جنوبی"، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا، یک بودجه نیم میلیارد دلاری را برای انقلاب کلامپیوتری در نظر گرفته است . این کشور قصد دارد تا برای صرفه جویی در اقتصاد خود ،کتاب های درسی کامپیوتری را جایگزین کتاب های درسی کاغذی کند. 
در حال حاضر۶۰ مدرسه ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در کره جنوبی از کتاب های کامپیوتری استفاده می کنند. کره جنوبی مصمم است در انقلاب گسترش کتاب های درسی کامپیوتری از کشورهای دیگر پیشی گیردو این در حالی است که ۸۰ درصد خانواده های کره جنوبی به اینترنت سریع دسترسی دارند.
"فرانسه"، "سنگاپور" و "ژاپن" از دیگر کشورهایی هستند که در رقابت برای تاسیس کلاس های درسی الکترونیکی، شرکت دارند. 
 
كشور آمريكا در حال حذف كتاب های درسي چاپي است 
به اعتقاد کارشناسان آمریکا، در سال های اخیر در مقایسه با کشورهای اروپایی و چین در زمینه آموزش عقب مانده است. دانش آموزان آمریکایی در مقایسه با همسالان خود در این کشورها در درس هایی چون ریاضی و علوم نمرات پایین تری می گیرند. همین باعث شده دولت این کشور به فکر تغییر و تحول در مدارس بیفتد که جایگزینی کتاب های درسی با کتاب های الکترونیک یکی  از این تلاش هاست.چرا که به اعتقاد برخی از کارشناسان با این کار درس خواندن برای دانش آموزان تبدیل به تفریح می شود و شاید در نهایت بتواند باعث پیشرفت آنها در سطح بین المللی گردد. 
 
 
کتاب های درسی دیجیتالی در مدارس آمریکا، برای اولین بار سال گذشته پس از طوفان شدید در شهر "ژوپلن ایالت میزوری" به کار گرفته شد. زمانی که مدارس در این شهر کاملا از بین رفته بودند، با استفاده از کامپیوتر های قابل حمل و کتاب های درسی دیجیتال، دانش آموزان موفق شدند به درس شان ادامه دهند.
 
ويژگي هاي مثبت كتاب های ديجيتال
از جمله ويژگي هاي مثبت كتاب هاي ديجيتال اين است كه براي آنها هزينه چاپ و حواشي مربوط به آن وجود ندارد. همچنين ناشران و نويسندگان قادرند سريع و با هزينه كم يك كتاب را اصلاح و ويرايش كنند. در حالي كه اصلاح يك صفحه در كتاب چاپي مستلزم چاپ مجدد آن است. حتي مي توان به كتاب هاي الكترونيك هر زمان كه تشخيص داده شود عكس ها و حتي تصاوير مناسب اعم از انيميشن و ... را افزود. در مورد كتاب هاي ديجيتالي لازم نيست كه ناشران مانند كتاب هاي چاپي، محلي را به انبار كردن كتاب ها اختصاص دهند يا هزينه انبارداري بپردازند. در حالي كه ممكن است در طول زمان به اين كتاب ها به خاطر رطوبت و گرما و غيره هم آسيب برسد.
شاید بتوان گفت که یکی از راه های صرفه جویی در کشور ما که می تواند در راستای فن آوری روز دنیا هم باشد، راه اندازی كتاب هاي درسی ديجيتال است که البته نیاز به بسترسازی هایی مانند یکسان سازی امکانات دسترسی به فضای مجازی در جای جای کشور اعم از شهر و روستا را دارد. 
 
مدرسه سبز نمونه ای موفق از صرفه جویی در مصرف انرژی، کاغذ و حفاظت از محیط زیست
طبق آمارهای جهانی، هم اکنون بیش از 40 هزار مدرسه سبز در سراسر جهان فعال است که سهم ایران از این تعداد حدود 30 مدرسه است.
در مداری سبز؛کلاس درس آزاد، گوشه ای از حیاط  که باغچه ای پرگل با درختی جوان در میانه دارد و دانش آموزان دایره وار دورش نشسته اند برگزار می شود و دانش آموزان با یکدیگر بحث های زیست محیطی می کنند.
سبز بودن مدارس سبز البته فقط به سبزی ظاهری اش نیست.در این مدارس ظروف پلاستیکی به طور کامل حذف می شود و ظرف های یک بار مصرف گیاهی جای آنها را می گیرد. در مدارس سبز کاغذ، زباله محسوب نمی شود بلکه سرمایه ای معرفی می شود که قابلیت بازیافت دارد و حیف است دور ریخته شود. کاغذ به چشم مدیران مدارس سبز، آن قدر باارزش است که امتحانات مدرسه و حتی تکالیف درسی از طریق شبکه(سامانه مدیریت یادگیری) و به کمک اینترنت برگزار می شود و دانش آموز را از داشتن دفتر مشق و خریدن مکرر کاغذ معاف می کند. تفکیک زباله نیز در این مدارس جدی گرفته می شود و هر دانش آموز می آموزد جای پسماندهای تر در میان زباله های خشک نیست که البته سطل های مخصوص هر ماده نیز در دسترس است و کسی نمی تواند نبود سطل را بهانه خودداری از تفکیک اعلام کند.
 
مدرسه سبز در استان البرز
 
کیسه های پلاستیکی نیز در این مدارس جایی ندارد و دانش آموزان زندگی بدون این کیسه ها را تمرین می کنند؛ دانش آموزان مدارس سبز کیسه های پارچه ای در دست می گیرند و این گونه با پلاستیک وداع می کنند. باد و خورشید نیز برای این مدارس دو منبع انرژی رایگان محسوب می شود که طبیعت در اختیار مردم قرار داده است و به راحتی می شود از آن استفاده کرد و در آن دیگر از قبض های برق سرسام آور که مدیران مدارس معمولی کشور را به ستوه آورده، خبری نیست.
 
 
 این 910000000000 تومان را می توان به شکل دیگری هزینه کرد
 با جمع آوری کتاب ها و نگهداری آنها برای سال جدید( با این اطمینان که محتوای آن تغییر نخواهد کرد) و بهتر از آن تولید کتاب های دیجیتال،  می توان 910 هزار میلیون تومان را  برای  نوسازی مدارس فرسوده روستایی و نیز ساخت مدارس کپری هزینه کرد ونیز می توان مدارس فاقد امکانات دیجیتالی را به وسایل مورد نیاز مجهز نمود و به تعداد مدارس سبز کشور اضافه کرد.
 در حقیقت اسراف در مصرف کاغذ امروز به یک مصرف گرایی همه گیر تبدیل شده است که باید با مدیریت علمی و عملی به این نوع مصرف پایان دهیم.
 
منبع:فرهنگ نیوز
 
کد خبر: 212

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: آموزش و پرورش - ایران - اینترنت - جهان - حفاظت از محیط زیست - خانواده - دانش آموز - دانش آموزان - ژاپن - صرفه جویی در مصرف -

آرشیو