ماه رمضان از جمله ماه هایی است که در آن مسلمانان به نوعی تحول درونی دست می یابند و در نتیجه این تحول، فضای زندگی مسلمانان با تفاوت های محسوس و مثبتی روبرو می شوند که گویای واقعیت های بسیاری است.

این روزها و در حالی که تنها چند روز به آغاز ماه میهمانی خدا باقی مانده است، مسلمانان سایر کشورهای اسلامی در کنار مردم ایران برای استقبال از این ماه پر خیر و برکت آماده می شوند. مسلمانان سراسر جهان در ماه میهمانی خدا به یک امت واحده تبدیل می شوند در کنار یکدیگر به عبادت و بندگی خداوند متعال می پردازند.

به گزارش گروه فرهنگی فاطر24 ، امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب با اشاره به وحدت امت اسلامی در ماه مبارک رمضان می فرمایند: «با حلول ماه مبارک رمضان، ماه عبادت و سازندگى، ماه تجدید قواى معنوى، شهرالله الاعظم، که در آن عموم مسلمانان در صف واحد متوجه به موضع قدرت لا یزال و تجهیز در مقابل قواى طاغوتى هستند، لازم است‏با توحید قدرت، و قدرت واحده در مقابل طاغوتهاى زمان، و چپاولگران بین المللى بپاخیزند، و از ممالک اسلامى دفاع کنند، دست‏خائنان را کوتاه، و امید آنان را قطع نمایند. اکنون عموم مسلمانان، و مستضعفان، خصوصا ایران عزیز و لبنان و فلسطین ، مراحل حساسى را در پیش دارند، ایران با اخلالگران وابسته به رژیم، و منحرفین و صهیونیسم جهانى و لبنان و فلسطین با اسرائیل دشمن اسلام و مسلمین و مفسد و آدمخوار، رو برو است، اکنون برادران مسلمان ما در فلسطین و لبنان گرفتار تجاوزات غیر انسانى اسرائیل‏اند، و اگر خداى ناکرده در آن میدان پیروز شود، دامنه تجاوزاتش به سایر کشورها نیز خواهد کشید، مقتضى است در اجتماعات ماه مبارک به برادران فلسطینى و لبنانى دستجمعى دعا شود، و لازم است در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان مطالبى را تذکر دهم. در این موقع حساس که بیش از هر وقت دیگر احتیاج به اجتماعات اسلامى داریم، لازم است ملت مسلمان ما در تمام بلاد به مساجد روى آورند، و نهضت را از راه مساجد که جبهه محکم اسلام است زنده نگهدارند، خطباى محترم و اهل منبر، مردم را به وحدت کلمه و ادامه نهضت و تقوى و صبر انقلابى دعوت کنند، و از اختلاف و تفرقه که اساس شرک است‏بترسانند و با یادآورى جهاد سید مظلومان و مصیبات وارده به آن حضرت، ملت را به مجاهده تا پیروزى نهائى و رسیدن به حکومت اسلامى در تمامى ابعادش فرا خوانند، و ذکر فداکارى‏ها و مجاهدات مجاهدین صدر اسلام، نه تنها امروز، بلکه تا ابد اسلام را زنده نگه مى‏دارد.»

ماه رمضان از جمله ماه هایی است که در آن مسلمانان به نوعی تحول درونی دست می یابند و در نتیجه این تحول، فضای زندگی مسلمانان با تفاوت های محسوس و مثبتی روبرو می شوند که گویای واقعیت های بسیاری است. در همین زمینه مسلمانان سراسر جهان با شادمانی به استقبال ماه مبارک رمضان، می روند. با توجه به اختلاف ساعت و رویت هلال ماه مبارک در برخی از کشور های اسلامی ماه رمضان در روزهای مختلفی آغاز می شود. در این ماه مبارک مسلمانان سراسر جهان در ماه رمضان به یک واحد مبدل میشوند و همراه یکدیگر به عبادت میپردازند. اما شادی مردم از شروع این ماه و تدارک برای آن با توجه به سنت ها تقریبا اگرچه در اکثر کشورها یکسان می باشد، ولی با این وجود در برخی کشورها و فرهنگ ها این به استقبال رفتن با رسوم جالبی همراه است.

هندوستان، مالزی، ترکیه، افغانستان، نیجریه، جمهوری آذربایجان، کویت، چین، سوریهف آلمان و ... تنها بخشی از کشورهایی هستند که مسلمانان مقیم آنها با آغاز ماه مبارک رمضان به تکاپو افتاده و برای گرامیداشت و بزرگداشت آن تلاش می کنند.

مسلمانان هند با تزیین مساجد به استقبال «رمضان» می روند

ماه رمضان نزد مسلمانان هند با جمعیتی بیش از 200 میلیون نفر از اهمیت خاصی برخوردار است، بطوریکه در دهه سوم ماه شعبان و در آستانه فرا رسیدن ماه مهمانی خدا مسلمانان با غبارروبی و تمیز کردن مساجد، خود را برای استقبال از ماه مبارک رمضان آماده می کنند. همچنین مسلمانان با رنگ آمیزی و استفاده از انواع خشبوکننده ها و پارچه های متنوع با تزیین اماکن و مساجد زمینه جذب و حضور بیشتر مردم به این اماکن در این ماه را فراهم می کنند. مسلمانان در هند به طور معمول ده روز آخر ماه مبارک رمضان را به اعتکاف می گذرانند و توجه خاصی به شبهای قدر دارند به همین خاطر در شب قدر بهترین لباس ها را می پوشند. مسلمانان این کشور در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان به زیارت قبور می روند و بر سر مزار آنان قرآن تلاوت می کنند. در کشور هند، جمعه آخر ماه مبارک رمضان «جمعه وداع» نامیده می شوند و به همین مناسبت مسلمانان به بزرگ ترین مسجد خود در شهر"حیدرآباد" با نام "مکه" می روند و نمازجمعه را برپا می دارند و پنجشنبه شب خیابان های مجاور را مسدود کرده و آنجا را پاکیزه می کنند. روزه داران در این ماه، روزه خود را با نمک، آب و خرما باز می کنند.

تسهیلات کمپانی های آلمانی برای مسلمانان در ماه رمضان

ماه رمضان در آلمان در شرایطی کاملا متفاوت با کشورهای مسلمان برگزار میشود. زندگی و آداب اجتماعی عموم هیچ تغییری نمیکند و زندگی به همان سرعت و شدت ادامه دارد. تفاوت ساعت در آلمان نیز از جمله مواردی است که انجام مراسم رمضان در آلمان را متفاوت میکند. روزها در تابستان بسیار طولانی و زمستانها بسیار کوتاهند و در 4 عصر به پایان میرسند. در حدود 3.5 میلیون مسلمان در آلمان زندگی میکنند و کمپانیها و اداراتی که کارکنان مسلمان زیادی دارند، در این ماه برایشان تسهیلاتی قایل میشوند که شامل تغییر شیفت کاری در کارهای دو شیفتی و اختصاص دادن زمان کوتاهی برای نماز و افطار است. از آنجایی که عده زیادی از مسلمانان آلمان را مهاجرین تشکیل میدهند، سعی میکنند در این ماه به دیدار یکدیگر رفته و به خصوص مهاجرین تنها و دور از خانواده را تنها نگذارند.

77 هزار مسجد در ترکیه میزبان مسلمانان روزه دار

آغاز ماه مبارک رمضان در ترکیه بسیار شاخص و مورد توجه است و حتی غیرمسلمانان نیز با این مسأله به خوبی آشنا هستند. مسلمانان در ترکیه قبل از شروع ماه رمضان به تزئین خیابان‌ها و مساجد می‌پردازند و با چراغانی کردن مساجد و گذرها، آمدن ماه رمضان را به یکدیگر تبریک می‌گویند. بازار عطارین که یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بازارهای قدیمی تجاری در کلان‌شهر استانبول است، در ایام ماه رمضان ازدحام شدیدی جهت خرید و فروش در آن به چشم می‌خورد و مسلمانان به خرید مایحتاج این ماه به‌ویژه انواع شیرینی‌ها و غذاهای مخصوص این ماه اقدام می‌کنند. طی ایام ماه مبارک رمضان در برخی از شهرهای ترکیه چادرها و خیمه‌هایی در میادین و اماکن عمومی به منظور افطاری دادن برپاست تا کسانی را که هنگام افطاری در منزل نیستند یا در حال رانندگی‌اند افطاری دهند. هنگام سحر علاوه بر بانگ مناجات مساجد براساس عادتی دیرینه و قدیمی سحرخوان ها به خیابان‌ها و کوچه‌ها آمده و برای بیدار کردن مسلمانان جهت خوردن سحری و اقامه نماز آواز سر می‌دهد. همچنین با شروع ماه مبارک رمضان در استانبول نمایشگاه بزرگی از کتاب‌های اسلامی نیز برگزار می‌شود که تا پایان ماه رمضان ادامه دارد و در آن به ارائه کتاب‌های دینی می‌پردازند.

به گفته مقامات مذهبی ترکیه، بیش از 77 هزار مسجد در این کشور وجود دارد و در رمضان جلوه بی نظیری دارد. قرائت قرآن و برگزاری نمایشگاه کتب مذهبی در مسجد جامع آنکارا و مسجد سلطان احمد در استانبول از نشانه های رسیدن ماه رمضان است. در این ماه کودکانی که در مراسم مذهبی شرکت میکنند بسیار تشویق میشوند و کانالهای تلویزیونی نیز تعداد سریالهای داستانی مناسبت دار و برنامه های آموزش مذهبی خود را افزایش میدهد که طرفداران فراوانی هم دارد.

کد خبر: 198

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: خرما - خرید و فروش - رنگ آمیزی - قرآن - کشورهای اسلامی - لبنان - ماه رمضان - مردم ایران - مسجد - مسلمانان -

آرشیو