روزنامه نیویورک تایمز روز گذشته گزارشی از میزان کمک های سپاه قدس ایران و به خصوص سردار قاسم سلیمانی فرمانده این سپاه به نظامیان عراقی برای حل بحران تروریستی موجود در این کشور منتشر ساخت که بسیار جالب توجه است .

این روزنامه ادعا کرده است که قاسم سلیمانی از روز پنجشنبه گذشته به همراه 12 نفر از یارانش به عراق سفر کرده و دیدارهایی را با نظامیان این کشور برگزار کرده است . این روزنامه آمریکایی با بیان اینکه حضور قاسم سلیمانی در عراق توسط مقامات آمریکایی تایید شده ، بیان کرده که در نشستی که با حضور سردار سلیمانی در عراق صورت گرفته ، عراقی ها میزبان مغز متفکر استراتژی ایران در منطقه بوده اند. این روزنامه در ادامه ادعا کرده است که برخی از نیروهای ارتش عراق تحت سرپرستی این فرمانده بزرگ نظامی ایران آموزش دیده اند و از تجربه های او در جنگ سوریه با داعش استفاده کرده اند .

به گزارش نیویرک تایمز درخواست کمک عراقیها برای حمایت و کمک سپاه قدس ایران از کشورشان نشان می دهد که عراقیها دیگر دست از کمک خواهی از آمریکا براشته اند و سعی می کنند در وضعیت کنونی این کشور اتحاد بزرگ خود با ایران را حفظ کرده و با کمک ایرانیان از این مرحله عبور کنند .

از نظر چارزل لیستر عضو اندیشکده بروکینگز در دوحه قطر ، هر گونه حضور نظامی ایران چه در ابعاد کوچک و چه درابعاد بزرگ به صورت مسئله ای نمادین به شدت برای آمریکا قابل توجه است .

روزنامه نیویورک تایمز بیان کرده است که به دلیل منافع مشترک دو طرف انتظار می رفت که بحران عراق آمریکا و ایران را به یکدیگر نزدیک کند و هر دو با اقدام نظامی برای کمک به عراق در یک جبهه قرار گیرند اما آمریکا تاکنون حاضر به مشارکت در این خصوص نشده است . گفته می شود یکی از ناوهای هواپیما بر آمریکایی هم اکنون از خلیج فارس به سمت عراق در حال حرکت است و ممکن است اوباما دستور استفاده از برخی از این هواپیماهای جنگنده برای مبارزه با داعش را بدهد اما در شرایط فعلی تنها ایران است که به کمک دولت نوری المالکی و مردم عراق شتافته است .

از سوی دیگر مقامات آمریکایی و ایرانی نیز بیان کرده اند که هیچ کدام بر سر موضوع عراق با یکدیگر رایزنی نکرده اند . در حالیکه دنیا انتظار دارد این موقعیت دو طرف را به یک اقدام واحد در راستای کمک به عراق وادارد آنقدر اختلاف نظرها و دشمنی ها بین ایران و امریکا زیاداست که هنوز دو طرف برای مسئله عراق با یکدیگر مذاکره نکرده اند .

روز گذشته حسن روحانی رییس جمهور کشورمان در گفت و گوی مطبوعاتی خود با خبرنگاران اعلام کرد که هیچ مذاکره ای با آمریکاییها برای حل موضوع عراق صورت نگرفته و در آن سوی میدان ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا نیز بیان کرده که گفت و گویی در کار نبوده است .

دشمنی و اختلافات ایران و امریکا در سالیان گذشته موجب شده که سردار قاسم سلیمانی از چندی پیش در لیست تحریم های آمریکا قرار بگیرد و هم اکنون با بحران عراق ضرورت وجود این مرد در کشور بحران زده مالکی باعث شده که افکار عمومی آمریکا به این فکر بیافتد که آیا واقعا تصمیمهای آمریکا در سالیان گذشته برای تحت تحریم قرار دادن افراد ایرانی کار درستی بوده است ؟

به نظر می رسد رژیم صهیونیستی که به صورت آشکارا و در خفا از داعش حمایت می کند تنها کسی است که از کمک های ایران به عراق ناراحت است و در مورد نفوذ ایران در این کشور هراس دارد . از نظر آموس یادلین یکی از ژنرال های نیروهای امنیتی اسراییل ، آمریکا نباید در بحران عراق هیچ کمکی به این کشور بکند و نباید منافع مشترکش با ایران را در این خصوص به صورت بارز و عیان اعلام کند زیرا این مسئله بر روی گفت و گوهای هسته ای ایران با گروه کشورهای عضو 1+5 تاثیر می گذارد !

وی بیان کرده است که اسراییل نگران این مسئله است که در صورت حضور آمریکا در عراق و هماهنگی دو کشور برای از بین بردن گروه داعش ایران از نفوذ و قدرت بیشتری در منطقه برخوردار شده و این مسئله بر روی گفت و گوهای هسته ای تاثیر بگذارد .

کد خبر: 190

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: ایران - جنگ - حسن روحانی - خلیج فارس - دولت - سخنگوی وزارت امور خارجه - عراق - مغز - نیویورک تایمز - هسته ای -

آرشیو