دستگیری اسیدپاش های جهرم

اجرای قوانین توسط نیروی انتظامی در کنار اجرای حکم الهی امر به معروف و نهی از منکر به صورت یک هم افزایی اجتماعی و قانونی، بستری را برای کنترل معضلات اجتماعی همچون اسیدپاشی و تجاوز به حریم دیگران و ... را فراهم می کند.

به گزارش فاطر24، با وجود آنکه بسیاری از رسانه های بیگانه به صورت عامدانه و تعدادی از رسانه های داخلی ناآگاه و غافل در پی سم پاشی رسانه ای علیه طرح امر به معروف و نهی از منکر می باشند، اما اجرای این حکم مهم شرعی هر روز جلوه بهتری از خود نشان می دهد و خبر دستگیری یک شرور در جهرم از جمله نمونه های موفق آن به شمار می آید که در فاصله کمتر از سه روز با کمک نیروهای بسیج شناسایی و دستگیر شد.

 
به گزارش خبرگزاری ها، چند روز پیش تعدادی شرور با ایجاد رعب و وحشت در جهرم، قصد ایجاد آشوب را داشتند که با همکاری نیروهای امنیتی- انتظامی و نیروهای بسیج ناکام ماندند. 
farhangnews_103743-295127-1417435464
حجت‌الله رضایی سرپرست فرمانداری جهرم اظهار داشت: با تلاش نیروهای امنیتی، انتظامی، قضایی، بسیج و نیروهای مردمی در مدت کمتر از ۷۲ ساعت عوامل ناامنی و کسانی که ایجاد مزاحمت و تعرض به نوامیس مردم را داشتند، دستگیر شدند.  
 
از هیاهوی رسانه ای در حاشیه اسیدپاشی تا سکوت رسانه ای در برابر فواید  امر به معروف
اما این حادثه از ابعاد مختلفی قابلیت بررسی دارد که صرفا بُعد خبری آن در برخی رسانه ها مورد توجه قرار گرفته است. این در حالی است که در سناریویی مانند اسید پاشی در اصفهان(هم زمان با تصویب طرح حمایت از امر به معروف در مجلس) بسیاری از رسانه های اصلاح طلب همسو با رسانه های معاند آن حادثه را تا حد زیادی به حاشیه ها و طرح امر به معروف مرتبط کردند.
 
طی آن دوره کوتاه، جریان رسانه ای اصلاح طلب و رسانه های بیگانه با بهره برداری و  سوء استفاده از حادثه اسیدپاشی در اصفهان، تلاش کردند تا زاویه افکار عمومی را متوجه این مهم کنند که اسیدپاشی بر بستر اجرای امر به معروف و نهی از منکر صورت پذیرفته است و طرح حمایت از آمران به معروف نیز چیزی نیست جز ایجاد بستری بهتر برای ادامه اقدامات خودسرانه!
 
در کنار این هیاهوی رسانه ای، سکوت رسانه های اصلاح طلب در برابر حادثه جهرم و امثال آن قابل تامل است که چرا در این مواقع از فواید و کارکردهای امر به معروف به راحتی چشم می پوشانند.
 
ظرفیت بالای امر به معروف به معروف در تامین امنیت جامعه
این ماجرا و صدها ماجرای مشابه دیگر که با از خودگذشتگی نیروهای بسیج به تامین امنیت جامعه می انجامد، در درجه اول بدون هیچ دستور و حکمی از سوی نیروهای بسیج تنها و تنها به یک دلیل انجام و عملی می شود که آن دلیل نیز چیزی نیست جز اجرای حکم الهی امر به معروف و نهی از منکر.
 
این حکم در نهان خود دارای آن چنان ظرفیتی است که در اصلاح ناهنجاری های اجتماعی، اولا از نیروهای اجتماعی بهره می برد و ثانیا با درگیر کردن توده مردم در مورد اصلاح امور، موجب کاهش بسیاری از هزینه های مادی و روانی برای نظام سیاسی کشور می شود.
 
افرادی که با دارا بودن ویژگی های ایمانی، جامعه امنی را به وجود می آوردند و با علم کافی نسبت به شرایط این واجب الهی، بدون هیچ چشم داشتی از آبروی خود سرمایه گذاری می کنند و بدون شک باید گفت که این حکم و فریضه مهم الهی با شناخت درست از ساختار جامعه اسلامی در پی هم افزایی و کمک مومنین به یکدیگر و با صرف کمترین هزینه می باشد و باید بیش از این نسبت به ترویج درست آن همت شود.
 
البته در ماجرای دستگیری تبهکار جهرمی و امثال آن، همکاری نیروی انتظامی(به عنوان نهادهای امنیتی) و نیروهای بسیج (سایر افراد جامعه) در قالب اجرای حکم امر به معروف و نهی از منکر می توانند نقشی کمکی داشته باشند و با یک هم افزایی اجتماعی، با صرف کمترین هزینه زوانی از بروز بسیاری ناهنجاری ها جلوگیری شود.
 
از خود گذشتگی های فراوان برای حفظ امنیت جامعه
همان ظور که پیش از این نیز بدان اشاره شد، اجرای این حکم نیاز به از خودگذشتگی فراوان دارد و حمله اوباش به ناهیان از منکر برای مردم به یک داستان تکراری بدل شده است. حملاتی که حتی آمار حدودی آن هم قابل تخمین زدن نیست و جدای از تعداد جانبازان این اصل مهم دین، از سال 69 تاکنون شهادت حداقل 16 نفر را بدنبال داشته است؛ از شهید ناصر ابدام 15 ساله در سال 69 تا طلبه شهید علی خلیلی در سال 93.
 
آرزوی دیرینه حمایت قانونی از آمران به معروف
حال با وجود این همه از خودگذشتگی معلوم نیست که چرا بسترهای قانونی مناسب برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر وجود ندارد و بسیاری از افراد جامعه باید با دلهره عدم حمایت مناسب از سوی نهادهای قانونی، دست به این اقدام بزنند.
 
البته با نهایی شدن تصویب طرح حمایت از آمران به معروف امید حمایت قضایی بیشتری از این افراد می رود تا با افراد با پشتوانه بهتری در پی اجرای حکم الهی برآیند.
بسیار بدیهی است که وضع قوانین مناسب حمایتی از سویی با تعیین حدود و صغور امر به معروف و نهی از منکر، بسیاری از بسترهای سوءاستفاده (مانند اسید پاشی و...) را از بین می برد و مهم تر از آن یک پشتوانه مهم قانونی را برای کسانی که با از خود گذشتی به درستی وظیفه خود را ادا می کنند، ایجاد می نماید.
کد خبر: 1562

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: امر به معروف - امر به معروف و نهی از منکر - بسیج - تجاوز - جامعه اسلامی - جانبازان - جرم - دین - شناسایی و دستگیر - نیروی انتظامی -

آرشیو