بررسی مطالبات رهبری؛

نقطه عطف فعالیت های فرهنگی امسال جمله ی طلایی رهبر معظم انقلاب در حکم مسئولیت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید مهدی قریشی آمده است: از جنابعالی انتظار میرود که با تلاش عالمانه و خردمندانه و با همکاری نسل جوان و با صفا و پر شور و گسترش خدمات فرهنگی و با بهره گیری از پایگاه رفیع نماز جمعه، گامهای استوار بیشتری در این صراط قویم بردارید.

این اثر مطلب ارسالی یکی از خوانندگان ارومیه است و انتشار آن به معنی تائید صحت محتوای آن نبوده و صرفاً به سبب ایجاد فرصت برای طرح مشکلات شهروندان و مطالبه پاسخ مسئولان در این خصوص منتشر می شود.

-انقلاب ما از مساجد شروع شد؛ امروز هم هنگامى که حرکت و بسیج مردم مطرح میشود باز مساجد کانونند؛ این برکت مساجد است. با همکارى بسیج، این کانونهاى فرهنگى - هنرى مساجد را مؤثر کنید، برایش کار کنید. بنشینید فکر کنید، مطالعه کنید و سخنى که متناسب با نیاز آن جوانى است که آنجا حضور پیدا میکند، فراهم کنید. خودتان را مجهز کنید، مسلح به سلاح معرفت و استدلال کنید، بعد به این کانونهاى فرهنگى - هنرى بروید و پذیراى جوانها باشید. با روى خوش هم پذیرا باشید؛ با سماحت، با مدارا. (۱۳۹۱/۱۲/۲۷)

در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، مساجد ظرفیت مناسبی برای بسترسازی فرهنگی دینی در جامعه می باشند، مقام معظم رهبری نیز تاکید بسیاری بر مقوله فرهنگ و لزوم حمایت مسئولین از فعالین فرهنگی داشتند که بخشی از بیانات معظم له در زیر ارائه شده است.      

-نکته مهم عرض من خطاب به جوانان است که فعالیت فرهنگی رابه صورت سراسری و خودجوش در کشور انجام می دهند که به حمدالله خیلی هم وسیع شده است، -که ما از آن اطلاع یافتیم و این کارها را به طور جدی باید ادامه بدهند، جوانان بدانند که همین گسترش کار فرهنگی توسط چنین جوانان مؤمن و انقلابی نقش مهم در کشور ایفا کرده، در ایستادگی ما در برابر دشمنان نقش ایفا کرده است . (۱۳۹۳/۱/۱)

با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب به مقلوله فرهنگ، با نگاهی به وضعیت فرهنگی مساجد شهر ارومیه و همچنین کانونهای آن اگر منصفانه قضاوت کنیم، خواهیم گفت وضعیت مساجد شهر ما، وضعیت خوبی نیست  و این وضعیت کنونی هیچ گونه تناسبی با مساجد مورد تاکید رهبری ندارد، چرا؟ مقصر کیست؟

برای مثال؛موسسه دارالحافظین نمونه ای از چندیدن کانون و موسسه فعالیست،   که مورد بی مهری مسئولین ذیربط قرار گرفته است. با توجه به وظیفه ذاتی سازمان های اوقاف  و تبلیغات اسلامی و همچنین وجود ظرفیتهای بسیار جهت حمایت از این گونه فعالیت ها متاسفانه موسسه فوق در زیر زمین مسجد نبوت و باحداقل امکانات فعالیت می کند و محوری ترین مکانها برای چنین فعالیتهایی در اختیار بنگاههای اقتصادی که حتی در شان مسجد نیز نمی باشند، قرار داده شده است.

 

دارالحافظین در زیر زمین مسجد نبوت و در مظلومیت کامل


اجاره قسمتی از مساجد در میان کمبود مکان برای نهاد های فرهنگی

مسجد نرگس خاتون

مسجد فاطمیه در یکی از بهترین نقاط شهر ارومیه

به جای اینکه این مسجد در اختیار گروه های فرهنگی و قرآنی قرار بگیرد به بوتیک ها اجاره داده شده است

یعنی مسجد با این همه هزینه، فقط برای خواندن " نماز جماعت " ؟ پس دیگر کارکردهای مورد انتظار رهبری چه می شود؟

آیا مسئولین سازمان اوقاف  و امور خیریه و سازمان تبلیغات اسلامی ارومیه نسبت به این وضعیت فرهنگی مساجد آگاهی دارند؟ !

باتوجه به نام گذاری امسال و تاکید رهبر انقلاب شاهد تغییری در رویکرد این سازمانها خواهیم بود؟

آیا وضعیت فرهنگی مساجد بهتر خواهد شد؟

نقطه عطف فعالیت های فرهنگی امسال جمله ی طلایی رهبر معظم انقلاب در حکم مسئولیت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید مهدی قریشی آمده است: از جنابعالی انتظار میرود که با تلاش عالمانه و خردمندانه و با همکاری نسل جوان و با صفا و پر شور و گسترش خدمات فرهنگی و با بهره گیری از پایگاه رفیع نماز جمعه، گامهای استوار بیشتری در این صراط قویم بردارید.

آیا امام جمعه جوان و دانشمند ارومیه شخصا وارد این مقوله مهم و حیاتی خواهند شد؟

کد خبر: 35

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: اقتصاد - امام جمعه - انقلاب - تبلیغات اسلامی - جامعه - رهبر معظم انقلاب - فعالیت های فرهنگی - مشکلات - نسل جوان - نماز جمعه -

آرشیو