نمایشگاهی که تلاش کرده فقط یادکردی باشد از شهدایی که جان خود را مخلصانه در راه این آب و خاک فدا کردند، شهدایی که روزی مثل همین رهگذران از جوار همین میدان قدم در راه مبارزه با اشرار و ضد انقلاب گذاشتند.

استان آذربایجان غربی با هزاران شهیدی که تقدیم انقلاب و اسلام کرده جز پرافتخارترین استان ها در راه جن فشانی و جانبازی می باشد .

میدان امام حسین(ع) این شهر که قبلاً نام آن میدان گول اوستی بود و حتی اینک نیز به همین نام شناخته می شود این روزها محل برپایی نمایشگاهی کوچک اما مزیّن به عکس و خاطره سردارانی بسیار دلاور و نامدار است.

نمایشگاهی که تلاش کرده فقط یادکردی باشد از شهدایی که جان خود را مخلصانه در راه این آب و خاک فدا کردند، شهدایی که روزی مثل همین رهگذران از جوار همین میدان قدم در راه مبارزه با اشرار و ضد انقلاب گذاشتند.

از همین رو این نمایشگاه محقّر قدمگاه شهدا نام گرفته است.

نمایشگاهی که به عکس شهدا مزین است و در زمانی که آرام ارام شهدا رو فراموش میکنیم یک حرکت مثبت از طرف مسئولین فرهنگی و بانیان این امر  می باشد .

ولی چیزی که باعث رنجش خاطر نگارنده می شود این است که با وجود ایده ای جالب و صرف هزینه و وقت , آن چیزی که می توانست از این قدمگاه و ای از این نمایشگاه به مردم شهر نشان داد فراتر از یک غرفه نامناسب باشد ...

به گونه ای که اگر توجهی خاصی به اطراف نداشته باشی در میان ویترین های رنگا رنگ شهر به سادگی در میان چشمان رهگذران گم می شود .

کاش وقتی مسئولین و یا بانیان چنین برنامه هایی تصمیم به برپایی چنین نمایشگاهی میگیرند ضمن حفظ شان و مقام شهیدان در باره میزان تاثیر گذاری و نفوذ چنین نماشگاه هایی در دید رهگذران و مردم عادی شهر نیز تفکر لازم و برنامه ریزی مناسب را داشته باشند .

هرچند این اقدام یک حرکت مثبت می باشد ولی به دلیل اجرای ضعیف باعث ایجاد منظره ای ناخوشایند در مقابل دیدگان عموم مردم شد .

اوایل انقلاب منافقین و احزاب منحله و ضد انقلابیون، شهر مهاباد در جنوب آذربایجان غربی را به عنوان مرکز تجمع، فرماندهی و برنامه ریزی بر علیه نظام و انقلاب انتخاب کرده بودند، منطقه دارلک در 15 کیلومتری این شهر مشتمل بر چند روستا در دشتی وسیع و استراتژیک، محل اتصال جاده ارومیه به میاندوآب و مهاباد از اهمیت ویژه ای برای انقلابیون و همچنین ضد انقلاب ها برخوردار بود.

ضدانقلاب به منظور قطع ارتباط جنوب و شمال استان تمام قوا وامکاناتش را در اردوگاهی که در این منطقه برپا کرده بود متمرکز می کرد و در حقیقت پاشنه آشیل جنگ های مردم منطقه و منافقین و ضدانقلاب در دارلک خلاصه می شد و این مکان محل شهادت افتخار آمیز جوانانی است که این روزها سالگرد شهادتشان است.

 

حماسه دارلک بعنوان صفحه زرینی در صفحات تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار شد و آذربایجان غربی از خطر تجزیه طلبی رهایی یافت که تبعات پیروزی آن در موفقیت های بعدی در استان کردستان هم متجلی شد.

 

 

کد خبر: 217

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: آذربایجان غربی - استان کردستان - امام حسین - انقلاب - انقلاب اسلامی - جاده - جنگ - خاک - راه - دارلک -

آرشیو