کدام ارگان مسئول رسیدگی است؟

میانگذر شهید کلانتری ارومیه اصلی ترین معبر ورودی آذربایجان غربی از سمت آذربایجان شرقی است اما شرایط نامناسب این میانگذر از نظر فراهم نکردن چشم انداز زیبا و از طرفی بوی تعفن فاضلاب موجب آزردگی بسیاری از مسافران و مردم منطقه شده است.

ورودی شهرها به عنوان ویترینی از هر منطقه برای   معرفی آن به شمار می رود که در نگاه اول امکان قضاوت مسافرانی که برای   نخستین بار عزم سفر به شهر مورد نظر کرده اند، ایجاد می کند و از این رو هم باید همیشه بیشترین تلاش ها برای آراستن این مناطق باشد تا مسافرانی   که شاید دیگر هیچ گاه گذرشان از این مسیر نباشد، خاطره ای خوش و سیمایی   زیبا از شهر مربوطه را در ذهن خود پرورش دهند .

میانگذر شید کلانتری ارومیه نیز اصلی ترین معبر ورودی آذربایجان غربی از   سمت آذربایجان شرقی است و از طرفی مسیری مورد انتخاب بسیاری از مسافران   شهرهای مختلف کشور برای سفر به استان و حتی کشورهای خارج محسوب می شود که   در ایام عید نوروز بیشترین میزان تردد معادل گذر ۶ هزار دستگاه انواع   وسایط نقلیه مسافری را دارا است اما شرایط نامناسب این میانگذر از نظر   نداشتن فراهم نکردن چشم انداز زیبا و از طرفی بوی تعفن فاضلاب در آن موجب   آزردگی بسیاری از مسافران و حتی مردم منطقه شده است .

شهرکهای صنعتی متهم اصلی

مدیر کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی در این باره گفت: جاری شدن   فاضلاب شهرک های صنعتی شماره یک و دو ارومیه به نهر کنار میانگذر شهید   کلانتری ارومیه باعث شده است تا بوی آن باعث آزار تک تک مترددین از این   پل شود که البته این مشکل چندین سال است که وجود دارد و رفع آن بی نتیجه   مانده است .

« حسن عباس ن‍ ژاد» افزود: تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی شماره یک به اتمام   رسیده است اما به دلیل اینکه فاضلاب تولیدی واحدهای این شهرک استاندارد لازم برای تصفیه را ندارد امکان استفاده از این تصفیه خانه فراهم نیست، متاسفانه واحدهایی از شهرک های صنعتی که باید یک عملیات پیش تصفیه ای را انجام داده و پس از آن فاضلاب تصفیه شده را به تصفیه خانه اصلی منتقل کنند، در این زمینه کوتاهی می کنند.

جریمه هم بی نتیجه است

وی با بیان اینکه ورودی ها بعنوان آبروی هر شهر محسوب می شود، اضافه کرد :   کارخانه های عامل این بوی تعفن بعنوان واحدهای آلاینده معرفی شده و هرسال   مبالغ کلانی بعنوان جریمه از آن ها دریافت می شود ولی گویا جریمه ها راه  چاره ای برای مجبور شدن آن به کاهش میزان آلایندگی هایشان نشده است.

عباس ن‍ ژاد با اعلام نارضایتی از عملکرد شرکت شهرک های صنعتی در بی   تفاوتی از وضعیت بوجود آمده در اطراف میانگذر شهید کلانتری ارومیه اظهار کرد: شهره ای صنعتی باید به هرمنوالی بود مانع از بروز و استمرار این  مشکل در طول سال های گذشته می شد در حالیکه از رفع این بحران ناتوان مانده است چراکه فاضلاب شهرک صنعتی شماره ۲ هم با وجود اینکه عملیات ساخت آن به اتمام رسیده است اما بدلیل معارضی های ملکی امکان بهره برداری از این امکان هم وجود ندارد و راهکاری هم برای رفع آن پیشنهاد نمی شود.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه فاضلاب شهری در بوی نامتبوع   میانگذر شهید کلانتری ارومیه بی تاثیر است، اضافه کرد: تنها در زمان بارندگی ها که ظرفیت لوله ها پر می شود اندکی از آن سرریز شده و به کنار کنارگذر جاری می شود که البته همیشگی نیست.

منشا بوی بد، شهر است

اما مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان غربی گفت: به طور قاطع این   بوی بد مربوط به فاضلاب شهری ارومیه است که به غلط به شهرک های صنعتی نسبت داده می شود و براساس بحث های جلسات کارگروه پسماند شهری ارومیه، فاضلاب این شهر هم در بروز مشکل بوی بد میانگذر بی تاثیر نیست و بدلیلی به پایان نرسیدن تعدادی از مدول های تصفیه خانه ارومیه بخشی از فاضلاب بدون اینکه تصفیه شود به نهرکنار میانگذر سرریز می شود.

« صابر پرنیان» ادامه داد: انباشت این فاضلاب ها در این محل و بی توجهی به   لایروبی نهر باعث می شود تا بسیاری از مردم نتوانند هوای آن منطقه را   استنشاق کنند.

ضرورت لایروبی نهرها

وی متولی مسیل ها و نهرها را شرکت آب و فاضلاب استان دانست و افزود :   هرچند کمبود اعتبار دست این شرکت را برای اجرای هر طرحی در این زمینه   بسته است اما می توانند با استفاده از یک بیل مکانیکی چرخ سنگی به مدت یک   ماه که این ابزار را هم در اختیار دارند نسبت به لایروبی نهر مذکور اقدام کنند زیراکه با این عمل حتی در صورت تخلیه فاضلاب ها دیگر شاهد مانده آب شدن آن نخواهیم شد و ۸۰ درصد مشکل به طور کامل رفع می شود.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان غربی با بیان اینکه طرح فاضلاب   شهرک های صنعتی به زودی به بهره برداری خواهد رسید، اضافه کرد: فاضلاب   شهرک های صنعتی شماره ۱ و ۲ ساخته شده است و به زودی این امکان در هر دو شهرک صنعتی راه اندازی می شود و برای بقیه کار باید محیط زیست نسبت به مجاب کردن کلیه واحدهای صنعتی برای قرارگیری زیرپوشش این شبکه از طریق تعامل و یا فشار قانونی اقدام کنند.

مدیر فنی و نظارت شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان غربی هم در این ارتباط   گفت:   عامل اصلی در ایجاد این بوی نامتبوع مانده آب ناشی از فاضلاب های شهری ارومیه، شهرک های صنعتی و روستاهای بالادستی است.

« حسن حاتمی» اضافه کرد: در کنار میانگذر شهید کلانتری ارومیه نهر آبی است   که از فرادست تصفیه خانه شهری ارومیه منشعب و فاضلاب شهرک صنعتی شماره ۲   و ۱به همراه روستاهای مجاور آن به این نهار سرریز و بعد از مخلوط شدن به دریاچه ارومیه وارد می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی نیز در اینباره   با بیان اینکه این مشکل هیچ ربطی به شرکت آب و فاضلاب استان ندارد، گفت: شبکه فاضلاب ارومیه و کنار گذر بیش از ۳ کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند و سنخیتی با یکدیگر
ندارند.

وی ادامه داد: فاضلاب شهرک صنعتی که در سمت چپ میانگذر قرار دارد بدون انجام هرنوع   عملیات تصفیه ای زهکشی می شود و بدلیل شیب کم زهکشی باعث مانده آب و   بودار شدن آن می شود، هرچند در برخی اظهار نظرها بوی بد این کنارگذر به فاضلاب شهری ارومیه ارتباط داده می شود اما در اصل مسیر

فاضلاب شهری ارومیه از این ناحیه نیست و بدلیل غفلت متولیان در لوله گذاری برای هدایت فاضلاب شهرک های صنعتی از زیر پل، این مشکل بوجود آمده است.

این مقام مسئول با اشاره به میزان اعتبار مورد نیاز برای رفع این مشکل اظهار کرد: حل این مشکل نیازمند یک هزینه ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون تومانی است و چنین   مبلغی هم خارج از توان شرکت شهرک های صنعتی نیست که چندین سال است نسبت   به رفع آن بی تفاوت هستند.

کد خبر: 20

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی - آذربایجان غربی - استاندارد - ایام عید نوروز - حفاظت از محیط زیست - دریاچه ارومیه - ذهن - شرکت آب و فاضلاب - محیط زیست - مسافران -

آرشیو