روستای بند ارومیه ، از روستاهای گردشگری این شهر است که هیچ نظارت فرهنگی از سوی ادارات مربوطه در آن وجود ندارد.

وستای بند ارومیه ، جزو مکانهای گردشی - تفریحی این شهر است که نمادی بی بدیل از هنر خالق یکتا در این سرزمین است. روستایی زیبا  با جذابیت های بکر طبیعی و کوههای سر به فلک کشیده  که گذر رودخانه شهر چایی از میان این کوه های زیبا، جلوه خاصی به آن بخشیده است.

منطقه ای که بدون شک  اولین گزینه پیشنهادی ارومیه ای ها برای گردش مسافران و گردشگران است . 

این روستا به تناسب حضور جمعیت زیاد مردمی در روزهای تعطیل، مهم ترین و ویژه ترین مکان تفریحی این شهر تلقی می شود.  یعنی بزرگترین مکان تجمع اقشار مختلف جامعه با سبک های مختلف فرهنگی 

این منطقه در انتهای خیابان شهید بهشتی و در مسیر ارومیه به زیوه قرار دارد، روستایی که خیل عظیم تابلوهای تبلیغاتی در ورودیه آن بیشتر از هر چیز دیگری چشم را نوازش می دهد ، تابلوهای بزرگ و کوچکی که فقط کمبود یک تابلو در میانشان احساس می شود ، تابلویی با عنوان  " پایان محدوده نظارت های فرهنگی شهر ارومیه "  !

 آنچه در این میان بیشتر از هر موضوع دیگری نمود پیدا می کند موضوع فقر مطلق فرهنگ ایرانی - اسلامی در این مکان است. به جرات می توان گفت هیچ اقدام فرهنگی در این منطقه از سوی دست اندرکاران موضوع فرهنگ استان انجام نگرفته است. امر به معروف و نهی از منکر ،حتی از نوع تبلیغی و سوری آن هم در این روستا جایگاهی ندارد ، یک متر بنر یا یک پوستر در خصوص مسائل فرهنگی و ارزشی در این منطقه دیده نمی شود!

 حتی شعار سال هم باعث نشد تا مسئولین مربوطه نسبت به آنچه در این منطقه توریستی نزدیک شهر ارومیه می گذرد کمی جدی تر باشند. 

 

اوضاع رستورانها و تالارهای روستا هم اوضاعی دارند به معنی واقعی کلمه " افتضاح! "

بسیاری از باغات به اصطلاح سنتی این روستا که با نام قلیان سراها و رستورانهای سنتی به جوانان و خانواده ها خدمات ارائه می دهند به محل تشکیل  جلسات شیطان پرستی، خرافه پرستی و تبلیغ وهابیت تبدیل شده اند.

 در برخی از این رستورانها و باغات سنتی هیچ شب و روزی نیست که به نام برگزاری جشن تولد ، پارتی های آنچنانی دایر نباشد!

 در برخی از این رستورانها و قلیان سراها،  در کنار غذا و قلیان ،  بسته به نوع مشتری ، انواع نوشیدنی ! و دود کردنی ! هم سرو می شود.

برخی از این باغ سنتی ها ، مکان تاتو روی بدن جوانان ، فروش عمده و خرده مشروبات الکلی و محل قماربازیها هستند.

 موضوع حجاب  هم در این مکان توریستی  هم  اصولا مفهومی ندارد و در این منطقه اصولا، آنکس باکلاس تر تلقی می شود که بی حجاب تر باشد.

در حالی که چنین مناطقی می توانند مکان های بسیار مناسب و مساعدی برای انجام هرگونه کار فرهنگی باشند ، اما در همه این سالها مسئولین فرهنگی استان کوچکترین استفاده ای از این ظرفیت ها،  نکرده اند. هرجا در موضوع فرهنگ خلا باشد، نباید انتظار داشت جای خالی آن با آنچه ما دوست داریم پُر شود! دوستان پُر نکنید ، پُر خواهند کرد.

مسئولین فرهنگی شهر و دیار ما به همه مشکلات ذکر شده و نشده در خصوص تفرجگاه بند و بند های این شهر و استان آشنا هستند و خوب می دانند به لحاظ فرهنگی و بهتر بگوییم ، ضد فرهنگی چه اتفاقاتی در این مناطق در حال شکل گیری است ، آنها می دانند ، خوب هم می دانند، اما وانمود می کنند که نمی دانند و هیچ دردی بالاتر از این درد نیست. بزرگتر از دردی که گفته شود برای این مسئولین، موضوع توریست و جذب گردشگر بیشتر از این موضوعات اهمیت دارد!

روستای بند ، دربند مشکلات فرهنگی است ، این مکان شایسته ارومیه و ارومیه ای نیست ، ارومیه ای فرهنگ والایی دارد ، نباید نگاه کردن به بدحجاب ها انگیزه مسافرت گردشگران به این شهر و این روستا شود! 

ارومیه دارای فرهنگ غنی و سرشاری است که نمودش می تواند در  چنین مکانهایی جلوه گر شود، حرف اما حرف محدود کردن و بسته تر کردن شرایط نیست، اصولا در مورد مسائل فرهنگی ، رویه ای متعادل نداشته ایم ، یا مسائل را سفت سفت گرفته و خفقان ایجاد کرده ایم ، یا رهای رها و بیخیال بیخیال بوده ایم ، در حالی که با هنرمندی و مدیریت اصولی می توان فضایی ایجاد کرد که هم جوانان و هم خانواده ها  به دور از استرس و در کمال آرامش ،  شرایط متفاوتی را در چنین مکانهایی تجربه کنند. موضوعاتی که احساس می شود بدلیل نبود مشاوران کارکشته و متخصص در کنار مسئولین فرهنگی آذربایجان غربی ، در شرایط کنونی تحققش به مثابه رویا می ماند، کار فرهنگی در شهری به بزرگی ارومیه با همفکری مشاوران خبره ، جامعه شناسان، محققان ؛ روانشناسان و افراد متخصصان حوزه جامعه محقق می شود ، تا زمانی که این فضا و این شرایط ایجاد نشود و مسئولین امر در این شهر و استان در مقابل منتقدانشان جبهه گیری کرده و گارد بگیرند، اوضاع بهتر از این نخواهد شد، حتی تغییر برخی مدیران ارشد حوزه فرهنگ استان هم کارساز نخواهد بود تا زمانی که نوع نگاهها و نوع تفکرات برخی مدیران تغییر نکند.

 

//طاها//

کد خبر: 163

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: امر به معروف و نهی از منکر - تولد - جامعه - حجاب - خانواده - خرافه پرستی - شهید بهشتی - شیطان پرستی - گردشگری - مسافران -

آرشیو