چندی پیش نمایشگاه آثار خوشنویسی ثلث احمد غفاری ، هنرمند جوان خویی در مجتمع فرهنگی هنری ارشاد خوی برگزار شد ولی متأسفانه علیرغم اطلاع رسانی آنطور که باید مورد توجه و استقبال مسئولین و شهروندان قرار نگرفت.

به گزارش فاطر 24 به نقل از وبلاگ دیدبـــــان :

چندی پیش نمایشگاه آثار خوشنویسی ثلث احمد غفاری ، هنرمند جوان خویی در مجتمع فرهنگی هنری ارشاد خوی برگزار شد ولی متأسفانه علیرغم اطلاع رسانی آنطور که باید مورد توجه و استقبال مسئولین و شهروندان قرار نگرفت.

با هدف شناساندن این جوان هنرمند خویی ، به سراغ وی رفتیم و گزارشی از چند و چون ماجرا را از زبان وی در قالب خبری تهیه کردیم که مشروح آن در زیر آمده است:

ضمن معرفی خودتان ، برای مخاطبان ما بفرمائید چه آثاری را در این نمایشگاه ارائه کرده اید ؟

بنده احمد غفاری ،  از سال 83 ، هنر خوشنویسی را بصورت حرفه ای و بدون استاد آغاز کردم و با تلاش و پشتکاری که دارم ، موفق به اخذ مدرک ممتاز رسمی از انجمن خوشنویسان ایران در رشته خط ثلث و نستعلیق شدم.

در این نمایشگاه 120 تابلو خوشنویسی ثلث شامل آیات و احادیث به نمایش گذاشته شده ، که ماحصل تلاش 6 ساله بنده می باشد ولی بدلیل کمبود فضا فقط توانستم 50 اثر خود را در معرض بازدید علاقه مندان قرار دهم.

لطفاً در خصوص خطوط ثلث بکار رفته در آثار و تابلوهای قرآنی ارائه شده در نمایشگاه توضیح دهید و چه شد که به فکر دنبال کردن این نوع خط افتادید؟

خط ثلث از اول پیدایش ، صرفاً برای نوشتن آیات و احادیث ابداع شده است ولی متأسفانه این خط مدتها است که از رونق افتاده ، بطوریکه قریب به نیم درصد خوشنویسان شهرستان خوی دنبال این خط نیستند و از آنجائیکه بنده علاقه خاصی به این خط دارم ، لذا در سال اقتصاد و فرهنگ برپائی این نمایشگاه ، فرصتی شد تا برای اولین بار در سطح استان آذربایجان شرقی و غربی بوده و بصورت اختصاصی صرفاً به سبک خط ثلث ، بتوانم آثار خود را در معرض دید هنردوستان قرآنی شهرستان خوی قرار دهم.

برایمان از نحوه برگزاری نمایشگاه بگید که چطور شد و چه کسانی در برپائی این نمایشگاه با شما همکاری کردند؟

بنده پس از مراجعه به دفتر امام جمعه ، مسئله را با ایشان در میان گذاشتم و به دعوت وی در چهل و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی که در دوم اردیبهشت ماه و در محل سپاه پاسداران شهرستان خوی برگزار می شد ، حضور یافتم و گزارشی از آثار هنری خود ارائه نمودم و در این جلسه مصوب شد تا نمایشگاهی با آثار خوشنویسی بنده در محل اداره ارشاد خوی برگزار گردد که عین مصوبه بشرح زیر است : « از آثار خوشنويسي آقاي غفاري از هنرمندان خوي نمايشگاهي با همكاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار و از اعضاي شوراي فرهنگ عمومي جهت بازديد و خريد از آثار ايشان در جهت حمايت دعوت بعمل آيد » که مقرر گردید شورای شهر از محل بودجه فرهنگی مبلغی را برای حمایت از این نمایشگاه اختصاص دهد و اعضای شورای فرهنگ عمومی نیز برای ترغیب قشر توده مردم در حمایت از هنرمندان با حضور در نمایشگاه آثاری را خریداری کنند که در این زمینه فقط معاون هماهنگ کننده سپاه خوی و امام جمعه به این مصوبه عمل کردند و در راستای حمایت از قشر هنرمند ، از آثار بنده را خریداری نمودند که بنده این عمل ایشان را تا عمر دارم فراموش نخواهم کرد.

بعد از این جلسه ، بنده پیگیر موضوع شدم تا مقدمات برگزاری نمایشگاه را فراهم سازم ولی متأسفانه به هر یک از مسئولینی که در جلسه شورای فرهنگ عمومی حضور داشتند ، مراجعه کردم به نوعی بنده را تحویل نگرفتند و برخی از آنها بنده را از اتاق بیرون کردند.

در نهایت ، تنها حمایتی که از بنده شد فقط دو بنر بود که توسط شهرداری در شهر نصب شد و محل نمایشگاه و 9 عدد تابلو که توسط ارشاد در اختیار بنده گذاشته شد و سایر کارها از قبیل تهیه و خرید تابلوها ، چاپ آگهی تبلیغاتی برگزاری نمایشگاه از طرف خود بنده صورت گرفت و هیچ حمایتی از بنده نشد و مسئولین به وعده های خود عمل نکردند و هیچکدام از گفته هایشان محقق نشد.

آیا صحبت دیگری دارید؟

فقط از مسئولین فرهنگی سئوالم این است که آیا در سال فرهنگ و اقتصاد ، کار فرهنگی ، آنهم بالاتر از آثار قرآنی را ، در کجا سراغ دارند که می خواهند بودجه فرهنگی را در آنجا هزینه کنند! چرا بودجه فرهنگی برای این آثار تعلق نگرفت ؟ چرا مسئولین حتی بازدید کوتاهی از نمایشگاه نداشتند ؟ آیا نمی توان در مراسمات تودیع و معارفه که هدایایی گران قیمت به مسئولین ارزانی می شود ، در کنار آن هدایا برای ترویج فرهنگ اسلامی از تابلوهای قرآنی هنرمندان خویی هم استفاده کرد ؟ آیا تابلوی فرش ، سکه ، هدایای نفیس را می توان با آثار هنری و قرآنی مقایسه نمود ؟

در خاتمه از امام جمعه ، سرهنگ عدالت فر ، سرهنگ عیوضلو و دکتر محبوبی سرپرست انجمن خوشنویسان خوی که حامی بنده بودند و به نحوی بنده را در راه اندازی این نمایشگاه یاری کردند کمال تشکر و قدردانی را دارم.

کد خبر: 138

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: اداره فرهنگ و ارشاد - استان آذربایجان شرقی - ایران - ترویج فرهنگ - تودیع و معارفه - خوشنویسی - سپاه پاسداران - شهرداری - فرهنگی هنری - معاون -

آرشیو