شورای شهر باید از حالت تشریفاتی خارج شود

۹ اردیبهشت روز شوراها نامگذاری شده است، ‌نهادی که از عنوان آن مشورت، همکاری، تعامل و دور بودن از قدرت بلا منازعه به راحتی قابل درک و استنباط است.

۹ اردیبهشت روز شوراها نامگذاری شده است، نهادی که از عنوان آن مشورت، همکاری، تعامل و دور بودن از قدرت بلا منازعه به راحتی قابل درک و استنباط است.

شوراهای شهر و روستا که تاریخ شکل گیری آن به قریب به ۲۰ سال قبل بر می گردد، وظایفی با ماهیت غیرسیاسی را بر عهده گرفته اند و مدافع مطالبات و حقوق مردم نه در احزاب سیاسی و کشمش های قدرت که در زمینه های توسعه، آبادانی و عمران شهر هستند، هرچند در پاره مواقع این نقش کمرنگ می شود تا جاییکه حتی بازی های سیاسی نیز مجالی برای شوراها در جهت سازندگی شهرها نمی گذارد.

شورای شهر ارومیه نیز بسان تمام شهرهای کشور از سال ۷۵ کار خود را آغاز کرد، موفق به سپری کردن روزهای نخست فعالیت خود به صورت لنگان لنگان شد، در آن روزها شاید این لنگیدگی بدلیل نوپا بودن شورا قابل توجیه و غیرعقلانی نبود اما امروز بعد از گذشت چهار دوره از فعالیت باید ایستادگی و سازندگی شورا قابل مشهود و عینی باشد که رئیس شورای شهر ارومیه در اینباره با بیان اینکه شورای کنونی در بهترین شرایط خدمت و بالندگی قرار دارد، اضافه کرد: در سال های نخست مفهوم واقعی همکاری و همدلی در بین تمامی مسئولان جای خود را نیافته بود، شوراها اقبال عمومی نداشتند و تنها اما با تمام توان سعی در خدمت رسانی می کردند ولی یک دست صدا نداشت.

پرویز جلیلی ادامه داد: بعد از گذشت چهار دوره از عمر شوراها می توان گفت شورا به جایگاه واقعی خود در آبدانی ارومیه و دور نگه داشتن خود از بازی های سیاسی رسیده است.

وی با بیان اینکه کار کردن در شورای کنونی راحت از دوره های قبل است، اضافه کرد: تمام سعی خود را می کنیم تا شورا سوار بر قطار پرسرعت آبادانی و توسعه باشد و بازی های سیاسی را از این مجموعه دور کنیم.

رئیس شورای شهر ارومیه در خصوص برخی اظهار نظرها درباره اینکه شورای ارومیه دچار روزمرگی شده است، اضافه کرد: این حرف ها، سخنان یک سری افراد بیکار است که به قانونمندی شورا واقف هستند و نتوانسته اند به برخی اهداف خود برسند و با طرح چنین مسائلی سعی در ساختن تصویری نامناسب از شورا در اذهان عمومی دارند، درحالیکه مردم هم شورا را می بینند و هم عملکرد و خدمات آن ها را در تمامی زوایای زندگی شهری و اجتماعی خود تجربه می کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا شورای ارومیه در یک دوره زمانی درگیر بازی های سیاسی و خالی کردن صندلی شهرداری شد، افزود: آن ها بازی های سیاسی نبود بلکه این حق شورا است که از شهردار سوال کند و شهردار نیز به پاسخگویی است و اگر نتواند باید کنار برود.
جلیلی با رد اینکه شورا نباید سیاسی باشد، یادآور شد: من مخالف غیرسیاسی بودن شورا هستم، همه اعضای شورا باید از نخبگان سیاسی باشند، به

مسایل و وضعیت کشور آگاهی داشته باشند و براساس آن اقدام کنند اما در اصل باید گفت اعضای شورا نباید اعتقادات و گرایش های سیاسی خود را وارد این نهاد کنند و براساس آن تصمیم گیری داشته باشند.

رئیس شورای شهر ارومیه در خصوص برخی شایعات مبنی بر وجود اختلافات سیاسی و جناحی در بین اعضای شورا که منجر به اختلافات و متضرر شدن شهر شده است، اذعان داشت: وجود اختلاف اساس شکل گیری شوراها است چراکه اگر اختلافی نباشد نیاز به شورا برای مشورت و پیدا کردن راه حل و اقدام نیست اما دوره کنونی شورا هیچ تنشی مطابق آنجه در بین عموم گفته می شود، وجود ندارد، جر و بحث هایمان خلاصه به مجادلات درون خانوادگی است و در نهایت با روبوسی و برادرانه به یک توافق نظر رسیده و به یکدیگر احترا می گذاریم.

این عضو چهار دوره شورای شهر ارومیه با بیان اینکه عملکرد مناسب شورا موجب افزایش همکاری های مسئولان با این مجموعه برای توسعه شهر شده است، گفت: اگر شورا از درون متلاشی بود مگر امکان کار در این وسعتی که در حال حاضر در شهر دیده می شود، وجود داشت؟ ما جهادی کار کردیم و مسئولان را نیز برای توسعه شهر بسیج کردیم و از تمامی مردم خواهش می کنم دیده ها را در مقابل شنیده ها قرار دهند و خود قضاوت کنند و مجذوب حرف های به ظاهر زیبا اما متلاشی کننده از درون نشوند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی و عضو سابق شورای چهارم شهر ارومیه نیز اظهار کرد: شورای کنونی اندکی از سیاست ها و جناح بازی ها فاصله گرفته است اما هنوز نگرانی هایی وجود دارد که امیدواریم با تدبیر نسبت به رفع آن ها اقدام شود.

هادی بهادری اضافه کرد: شورا بدون برنامه و چشم انداز ترسیم شده در حال حرکت است و تنها توان پاسخگویی به نیازهایی دارد که مردم روزانه به این نهاد مراجعه می کنند، در حالیکه نباید از وظیفه برنامه ریزی، اقدام، نتیجه و درنهایت ارزیابی نتیجه دور شوند.

وی با اشاره به حجم انبوهی از کارهایی که شورا را در گیر روزمرگی کرده است، یادآور شد: برگزاری دو جلسه در هفته نمی تواند شورا را به هدف واقعی خود در توسعه شهر برساند، باید تعداد جلسات افزایش یابد، پژوهش در شورا نهادینه شود، مردم به صورت مستقیم به کار گرفته شوند و جلسات از حالت هرچه پیش آید، خوش آید به سمت راهبردی شدن هدایت شوند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: نگرانی من از شورای ارومیه راهبردری نبودن جلسات است و در مورد شوراهای سایر شهرها نیز از اساس شوراها با مشکلات بسیاری از کار تا حقوق پرنسلی روبرو هستند.

بهادری یکی از مهمترین دلایل روزمرگی شوراها نمک گیر بودن برخی اعضا به اطرافیان دانست و اضافه کرد: آشناها و اطرافیان شوراها که در زمان انتخابات به در جمع آوری آرا نقش اساسی را داشتند هم اکنون خود را صاحب حق می دانند و هرروز خود و آشنایانشان را برای حل مشکل زمین، عوارضی و اخذ پروانه به دوستان خود در شورا معرفی و انتظار رفع مشکل را دارند و مجموعه این عوامل شورا را از راهبردی شدن جلسات دور کرده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه شورا باید حصار محکمی دور خود برای مصون ماندن از سیاست بکشد، گفت: دیوار درایت و دانایی می تواند شورا را از بازی های سیاسی و جناحی عقب اندازد و حتی اگر من بعنوان نماینده مردم بخواهم برایم کاری انجام دهند، نباید بترسند و خلاف قانون عمل کنند.

نادر قاضی پور ادامه داد: مردم شوراهای شهر را برای اهداف سیاسی انتخاب نکرده اند، آن ها شوراها را برگزیدند تا زندگی راحتی در شهر داشته باشند و در مقابل پرداخت عوارض شهری به حقوق واقعی خود دست یابند.

وی اظهار کرد: شوراها پیشتر با اقداماتی غیر منطقی و درگیر شدن در بازی های غلط سیاسی به تهدید برای شهرها تبدیل شده بودند.
قاضی پور گفت: در کل ذات تشکیل شورا مفید است و می تواند برای شهر و جامعه کارایی و بازدهی قابل ملاحظه یی داشته باشد اما مشکل این است که تعریف مشخصی از شوراها نشده است و متاسفانه شوراها نیز خود بدنبال یافتن این موضوع نیستند.

وی تصریح کرد: شورای شهر بیشتر حالت تشریفاتی پیدا کرده تا کارایی در حالی که کار شورای شهر کار اجرایی و مشورتی است اما آیا همین مشورت پویا و دینامیک است یا یک مشورت ایستا است و باید برای پویایی آن یک بازوی نظارتی قوی وجود داشته باشد البته مردم نیز وجود آن را با جدیتش درک کنند.

قاضی پور افزود: واقعیت این است که شورای شهر آمادگی کامل برای مسائل در حال تحول دایمی جامعه شهری را ندارد، اعضای شورای شهر نباید فقط بدنبال عملی کردن سفارشات باشند آن ها باید بدانند ۱۰ سال بعد مردم و شهر چه نیازهایی دارند، به همین دلیل من فکر می کنم ما هنوز در ابتدای کار هستیم و شورای شهر باید سال ها کار کند تا به جایگاه واقعی اش برسد.

کد خبر: 13

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: بسیج - جامعه - خدمت رسانی - شوراهای شهر و روستا - شورای شهر - شهرداری - مشکلات - نخبگان - نماینده مردم - نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای -

آرشیو