کارشناس مسائل دینی مطرح کرد:

حجت الاسلام شاه محمدی با تأکید بر اینکه قبله مساجد نقده مورد بررسی کارشناسان و اهل فن قرار گرفته ، اطمینان داد که هیچ تردیدی در درست بودن قبله ی مساجد این شهرستان وجود ندارد .

به گزارش فاطر 24 ؛ حجت الاسلام شاه محمدی کارشناس مسائل دینی  به ادعای یک کارشناس امور رایانه ای که گفته بود قبله مساجد نقده دقیق نیستند ، پاسخ داد .

حجت الاسلام شاه محمدی با بیان اینکه تعیین درست بودن قبله کار چندان مشکلی نیست و فقط احتیاج به یک قبله نمای مطمئن دارد گفت : شرع ، دقت کامل و دقیق برای تعیین قبله را مورد تأکید قرار نداده و مراجع محترم نیز نظرایات جامعی در این مورد دارند که کاملا بر طبق شرع و عقل استوار است بنابراین لازم نیست حتما دقت به اندازه سانتی متر باشد .

وی همچنین با تصریح بر اینکه انحراف 3 تا 12 درجه هیچ ایرادی ندارد و مبطل نماز هم نیست ، بیان داشت : محراب تمامی مساجد نقده قبلا بر اساس محاسبات درست تعیین قبله شده و به این سادگی نمیتوان آن را زیر سؤال برد .

حجت الاسلام شاه محمدی با تأکید بر اینکه قبله مساجد نقده مورد بررسی کارشناسان و اهل فن قرار گرفته ، اطمینان داد که هیچ تردیدی در درست بودن قلبه ی مساجد این شهرستان وجود ندارد .

 

نظر مقام معظم رهبری بعنوان مرجع تقلید شیعیان جهان نیز در این خصوص بدین شرح میباشد : نمازگزار، باید علم به جهت قبله داشته باشد و شهادت دو فرد عادل که از روى نشانه‌هاى حسّى شهادت دهند نیز کفایت مى‌کند و اگر این دو ممکن نبود، تمام تلاش خود را به کار برده و طبق گمانى که به دست مى‌آورد عمل مى‌کند، حال اگر از طریق معتبرى، جهت قبله را تعیین و به آن سمت نماز خواند و بعد فهمید اشتباه کرده، در صورتى که انحراف او تا 90 درجه باشد، نمازش صحیح است و اگر بیشتر از این مقدار باشد در صورتى که وقت نماز نگذشته، باید اعاده کند و اگر وقت گذشته، قضا ندارد.

 

تشخیص قبله از راه قواعد علمى

اگر از قواعد علمى اطمینان به جهت قبله حاصل شود کافى ‌است.

اعتماد به قبله‌نما و محراب مساجد و قبور مسلمین

اعتماد به قبله‌نما در صورتى که موجب اطمینان براى مکلّف شود، صحیح است و باید طبق آن عمل گردد، و در غیر این صورت مى‏‌توان بر اساس محراب مساجد و قبور مسلمین جهت قبله را تشخیص داد. 

منبع:سولدوز

کد خبر: 110

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: جهان - رایانه - شیعیان - مقام معظم رهبری - zwnj - قبله - مساجد - نقده - صحیح - کارشناس -

آرشیو