مهندس مهدی چمران:

رئیس شورای عالی استانهای کشور نقده را شهری بسیار خاص توصیف کرد که از گذشته هم همینطور بوده است/اقتصاد مقاومتی فقط ایستادگی نیست بلکه سازندگی است.

به گزارش فاطر 24 به نقل از  سولدوز خبر؛ مهندس مهدی چمران رئیس شورای عالی استانهای کشور به منظور شرکت در مراسم گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و همچنین زدن کلنگ چند پروژه عمرانی به شهرهای نقده و ارومیه سفر کرد .

چمران پس از حضور در مزار شهدای نقده و اداي احترام به مقام شامخ شهيدان با حضور يافتن در محل ميدان ولايت کلنگ اجراي اين طرح را در این شهر بر زمين زد و پس از آن بلافاصله به منظور سخنرانی در همايش ايثار و مقاومت که با حضور ايثارگران،خانواده هاي شهدا و جانبازان و آزادگان در سالن آمفی تئاتر نقده برگزار شده بود حضور يافت.

 شهردار نقده در مراسم کلنگ زنی میدان ولایت وعده داد که تا سه ماه آینده عملیات عمرانی این میدان به اتمام میرسد .

سید مهدي علوي رئيس شوراي شهر در این مراسم ، نقده ای ها را مردمی توصیف کرد که جز با مقام ولایت با کس دیگری بیعت نکردند و همیشه امانتدار امام ، رهبری و خون شهداء هستند .

 حجت الاسلام حيدري زاد امام جمعه نقده نیز در این مراسم و پیش از آغاز سخنرانی مهندس چمران گفت : خدا شکر میگوئیم که بوي فرمانده عشق را از برادر ايشان مهندس چمران استشمام مي کنيم.

وی در ادامه افزود: در منطق اسلام بزرگترين قدرت فکر و انديشه است و هيچ قدرتي از اين قدرت با عظمت تر نيست که در سياست امروز "قدرت نرم" ناميده مي شود.

امام جمعه نقده شهید چمران را نمونه واقعی مقاومت توصیف کرد که دارای سه عنصر علم ، ایمان و ولایتمداری بود .

 

آزادسازی خرمشهر غیرممکن بود ، خرمشهر را خدا آزاد کرد

در ادامه این مراسم مهندس چمران با ذکر خاطراتی از عملیات بیت المقدس گفت : روند آزادسازی خرمشهر با موانع و مشکلات بزرگی همراه شده بود به سبب استحکاماتی که دشمن در آنجا قرار داده بود آزادسازی شهر غیر ممکن به نظر میرسید اما همانطور که امام عزیز فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد و بیش از 19هزار اسیر عراقی بدست ما افتاد .

وی ادامه داد: چون کسی فکر نمیکرد این عملیات به پیروزی برسد بنابراین عکاس یا فیلم برداری نبود تا لحظه های نخستین صف طولانی اسرای عراقی را ثبت کند و شهید صیاد شیرازی آنقدر به این طرف و آن طرف تلفن زد تا خبرنگاران را به منطقه بکشاند و سرانجام لحظه های پرافتخار ابدی را ثبت کردند .

مهندس چمران افزود: عراقی ها فکر نمیکردند ایرانی ها باوجود آن میدانهای مین ، سیمهای خاردار و خورشیدیهایی که کنار رودخانه ها و نهرها گذاشته بودند ، بتوانند وارد خرمشهر شوند و حتی در فضاهای باز نیز اتومبیلهایی را که از گمرک به غنیمت گرفته بودند بصورت ایستاده قرار داده بودند تا مانع از فرود هلی کوپتر و نیروها و ادوات شود حتی سنگرها را نیز به محکمترین سیستم ها مجهز کرده بودند .

وی گفت: صدام چند روز قبل از آزادسازی خرمشهر خبرنگاران جنگی کشورهای مختلف را به خرمشهر آورد و موانع و استحکامات را نشانشان داد و آنها هم گفتند که ایرانی ها هرگز نمیتوانند این دژ مستحکم را فتح کنند .

برادر شهید مصطفی چمران در ادامه با اشاره به روزهای اولیه آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: با اینکه سه روز از زمان فتح خرمشهر گذشته بود و خبرنگاران خارجی خبرگزاری های بزرگ دنیا را به خرمشهر آورده بودیم و آنها دیدند که خرمشهر آزاد شده و نیروهای ایرانی در همه جا حضور دارند ، خبر و گزارشات خود را مخابره میکردند اما با وجود این خبرگزاری های دنیا از اعلام پیروزی ایران سه روز خودداری کردند و صدام هم مرتبا اعلام میکرد که در حال پیشروی و مقابله با ایرانی ها هستیم اما سر انجام گفت ما به عقب نشینی پیروزمندانه دست زدیم و از خرمشهر خارج شدیم و میخواستند فتح بزرگ را کوچک به انگارند که البته نشد و دنیا فهمید .

رزمندگان آدمهای بیکاری نبودند که برای پر کردن بیکاری بروند جبهه

مهندس مهدی چمران مقاومت ایران را آگاهانه و بر اساس مکتب اسلام و معنویت توصیف کرد که هنوز هم چنین است و افزود: مقاومت ما عالمانه و دانش محور بود که اگر این طور نبود ما با چند برنامه ، حرکت و تدبیر دشمن به زانو درآمده بودیم .

وی با انتقاد از کسانیکه ادامه جنگ را خشونت طلبی میدانستند گفت: آنهایی که می گفتند این جنگ خشونت طلبی بود اینها به الزامات مقاومت دانش محور و عالمانه توجه نداشتند و نمیدانستند . آنها میخواستند با توقف جنگ در آن برهه مسیحیان را خوشحال کنند ، آنهایی که از قول عیسی مسیح (ع) حرف میزنند و بر عکس آن عمل میکنند و اگر بهشان تلنگری بزنی صد تا لگد میزنند و همیشه هم در کشورهای اسلامی و آفریقایی به دنبال تحقیر و از بین بردن مقاومت هستند .

چمران در ادامه تصریح کرد: اینطور نبود که چند نفر بیکار از سر بیکاری بروند جبهه با دشمن بجنگند که شاید پیروز شوند و همینطوری هم خودشان را بیاندازن روی مین و صد تا صد تا شهید شوند ، اینطور نبود بلکه اینها دروغهای بزرگی بودند که برای کوبیدن ما و کاستن از ارزش دفاع مقدس ما علم میکردند .

 

اقتصاد مقاومتی فقط ایستادگی نیست بلکه سازندگی است

مهندس چمران با اشاره به اهمیت فوق العاده اقتصاد مقاومتی و مقایسه آن با مقاومت در دوران دفاع مقدس تأکید کرد که "اقتصاد مقاومتی فقط ایستادگی نیست بلکه سازندگی است" .

وی همچنین در این خصوص گفت: باید در همه علوم به شدت دانش محور حرکت کنیم که مقام معظم رهبری تأکید فراوانی روی این بحث دارند و عزم ملی از همه ی اینها مهمتر است که اگر اینکار را بکنیم مثل آزادسازی خرمشهر موفق خواهیم شد اما اگر نکنیم معلوم نیست چه خواهد شد و همین مقاومت در همه عرصه ها بود که مقاومت فلسطین و لبنان را به پیروزی رساند .

 

نقده شهری بسیار خاص است

رئیس شورای عالی استانهای کشور در پایان سفرش به نقده در گفتگو با خبرنگاران نقده را شهری بسیار خاص توصیف کرد که "همیشه در این شرایط بوده است".

مهندس چمران این شهر را بسیار مناسب برای کشاورزی دانست و اظهار امیدواری کرد که با تدابیر خاصی که در نظر گرفته خواهد شد نقده با حرکت جهشی رو جلو حرکت کند .

وی همچنین گفت که به نظر میرسد نقده هنوز آن حرکت خوب را نداشته است و این شهر نیازمند تحرک بیشتری است و اظهار امیدواری کرد که شورای قوی نقده بتواند منبع خیر و حرکت برای این شهر باشد .

کد خبر: 109

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: اقتصاد مقاومتی - تلفن - جنگ - خانواده های شهدا - دوران دفاع مقدس - زمین - گمرک - مشکلات - مقام معظم رهبری - مهدی چمران -

آرشیو