معاون امور درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی از کاهش ۲/۵ درصدی سزارین در هر سه ماه به طور متوالی در قالب طرح تحول نظام سلامت خبر داد.

 ابراهیم حسنی در جلسه توجیهی اجرای برنامه تحول نظام سلامت با خبرنگاران اظهار کرد: از آنجایی که انسان سالم محور توسعه پایدار است در طول سالیان گذشته اقدامات متعددی در این مسیر انجام شده است.

وی گفت: خوشبختانه دولت تدبیر و امید و مسئولان نظام با رویکردی جدی تر به امر سلامت نگریسته و این نوید بخش ارائه خدمات مطلوب به مردم ایران اسلامی است.

معاون امور درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی تصریح کرد: بدین منظور بر پایه کارهای کارشناسی شده از سوی وزارت بهداشت و درمان طرح جامع تحول نظام سلامت طراحی و به مرحله اجرا گذاشته شده است.

حسنی افزود: این طرح شامل 7 برنامه محوری است که بر اساس اعلام وزیر بهداشت و درمان 3 برنامه از این طرح از 15 اردیبهشت برای اجرا ابلاغ و در آذربایجان غربی نیز اجرا می شود.

وی نخستین محور این طرح را کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستانهای دولتی سراسر کشور دانست که بر اساس آن بیمارانی که دارای بیمه خدمات درمانی، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و بیمه کمیته امداد هستند فقط 10 درصد هزینه بستری اعم از جراحی ها را پرداخت می کنند و بخشی از سوی بیمه و بخشی دیگر نیز از محل اعتبارات طرح که از هدفمندی یارانه ها و دیگر منابع تامین می شود پرداخت می شود.

معاون امور درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی اظهار کرد: عشایر و روستائیانی که از خدمات بیمه روستایی بهره مند هستند نیز بر اساس این طرح فقط 5 درصد کل هزینه های بستری در بیمارستان های دولتی را پرداخت می کنند.

حسنی گفت: دومین برنامه محوری طرح تحول نظام سلامت افزایش درصد زایمان طبیعی در کشور است و بر اساس این طرح همه بیمارانی که در بیمارستانهای وابسته به وزارت بهداشت اقدام به زایمان طبیعی کنند رایگان بوده و از پرداخت همان 10 درصد هزینه بستری نیز معاف می شوند.

وی بیان کرد: تعداد کل تولدهای آذربایجان غربی در سال 92 برابر با 62 هزار و 562 مورد بوده که از این تعداد 56 درصد طبیعی و 44 درصد سزارین گزارش شده است.

حسنی افزود: تعداد تولدهای انجام شده در مراکز وابسته به دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی 48 هزار و 911 مورد بوده که در صدد هستیم در قالب اجرای طرح تحول نظام سلامت هر سه ماه به طور متوالی 2/5 درصد کاهش سزارین داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برخورداری بیماران از شرایط این دو محور مستلزم برخورداری از خدمات بیمه است اظهار کرد: بدین منظور طرح بیمه سلامت در دست اجراست تا افرادی که بیمه نیستند با تحت پوشش قرار گرفتن بیمه رایگان سلامت از خدمات مذکور بهره مند شوند.

معاون امور درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی افزود: ارتقاء کیفیت هتلینگ در بیمارستان ها از سومین برنامه محوری این طرح است که در تلاش هستیم با اعتبارات در نظر گرفته برای آن بیمارستان های مورد نظر را شناسایی و اقدامات لازم در این راستا انجام گیرد.

حسنی گفت: دو برنامه دیگر از طرح تحول نظام سلامت از اول خرداد و دو برنامه نیز از 15 خرداد در سراسر کشور اجرا می شود که حمایت ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، حفاظت مالی از بیماران صعب العلاج و خاص و ارتقاء خدمات ویزیت در بیمارستان ها از عناوین این 4 طرح است.

معاون امور درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی اظهار کرد: شهروندان می توانند هر گونه مشکلات را در حوزه بهداشت و درمان به سامانه 1590 به صورت شبانه روزی در میان گذارند.

کد خبر: 63

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: آذربایجان غربی - بیمارستان - تامین اجتماعی - جراحی - دانشگاه علوم پزشکی - درمان - سزارین - سلامت - مشکلات - نیروهای مسلح -

آرشیو