معاون تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی خبر داد

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی گفت: سال گذشته مراسم معنوی اعتکاف در ۴۴ مسجد استان برگزار شد که امسال همین تعداد مساجد نیز پذیرای معتکفان است.

حجت الاسلام محمد فتاحی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال گذشته آذربایجان غربی جزو استان هایی بود که استقبال چشمگیری در زمینه شرکت افراد در اعتکاف داشت.

وی افزود: سال ۹۲ به تعداد  ۵ هزار و ۳۴۳ نفر در مراسم معنوی اعتکاف شرکت کردند که از این تعداد ۴ هزار و ۳۳۴ نفر خواهران و ۱۰۰۹ نفر از برداران بودند.

فتاحی گفت: سال گذشته تعداد مساجد فعال استان در بحث اعتکاف ۴۴ باب مسجد بود و پیش بینی می شود که امسال نیز همین تعداد مسجد مهیای پذیرایی از معتکفین باشد.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی با اشاره به وضعیت سنی شرکت کنندگان در سال گذشته تصریح کرد: پارسال ۷۹ درصد شرکت کنندگان زیر ۴۰ سال بودند.

فتاحی بیان کرد: ۶۰ درصد میزان تحصیلات شرکت کنندگان در سال گذشته دیپلم و بالاتر از دیپلم بودند.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی گفت: بسیاری از شرکت کنندگان در سال گذشته دانشجویان، طلاب و دانش آموزان بودند و در این زمینه ۳۴ درصد خانه دار و ۲۳ درصد دارای شغل آزاد بودند.

وی افزود: با توجه به وضعیت روستاها در ایام سال، تنها ۱۵ درصد معتکفین در سال گذشته از اهالی روستا بوده و ۸۵ درصد از مناطق شهری بودند.

فتاحی با اشاره به اینکه استقبال از مراسم معنوی اعتکاف در شهر ارومیه بسیار چشم گیر است، بیان کرد: این در حالی است که مدیریت این سنت حسنه بسیار دشوار است و دستگاه های مربوطه کمتر به این امر ورود می کنند.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی تصریح کرد: سیاست سازمان تبلیغات اسلامی در سال جاری، برگزاری مراسم معنوی تکاب به صورت مردمی و خودجوش است.

فتاحی بیان کرد: تلاش سازمان تبلیغات اسلامی این است که در برگزاری مطلوب این سنت حسنه هیچ دستگاهی ورود نکند که این مولفه نیازمند فرهنگ سازی است بنابراین اگر خیرین و مردم عادی نذورات خود را در این زمینه صرف کنند افراد نیازمند نیز می توانند از این مراسم معنوی بهره ببرند.

وی گفت: امسال برخی دستگاه ها مانند سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری ارومیه بخشی از هزینه های فرهنگی مراسم اعتکاف را متقبل می شوند.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی اظهار کرد: ثبت نام اعتکاف امسال در دفاتر سازمان تبلیغات اسلامی سراسر استان یا به صورت اینترنتی و یا در دفاتر فرهنگی دانشگاه ها انجام می شود.

فتاحی بیان کرد: امسال در ارومیه مراسم معنوی اعتکاف در ۴ مسجد اعم از مسجد مصلای امام خمینی (ره) و مسجد کوثر برای خواهران و مسجد امام حسین (ع) و علی بن ابی طالب (ع) برای برادران است.

وی افزود: امسال مبلغی که از معتکفین اخذ می شود ۱۵ هزار تومان است و چون این مبلغ پاسخگوی نیاز اعتکاف کنندگان نیست بخشی از هزینه های آن را سازمان تبلیغات اسلامی بر عهده می گیرد.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی گفت: سال گذشته ۳۳ درصد شرکت کنندگان برای نخستین مرتبه و ۶۷ درصد آنها برای مرتبه دوم، سوم یا چهارم  در این مراسم معنوی شرکت داشتند.

کد خبر: 33

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: آذربایجان غربی - امام حسین - امام خمینی - تبلیغات اسلامی - دانش آموزان - دیپلم - شهرداری - فرهنگ سازی - مسجد - معاون -

آرشیو