نجات دریاچه ارومیه، رسیدگی به عقب ماندگی های استان، تقویت کشاورزی و صادرات و تکمیل راه آهن خواسته های نمایندگان آذربایجان غربی از رئیس جمهور بود.

مجمع نمایندگان آذربایجان غربی صبح امروز برای بررسی مشکلات آذربایجان غربی غربی مهمان رئیس جمهور بودند.

محمد علی پور در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز در خصوص جزئیات دیدار نمایندگان آذربایجان غربی با رئیس جمهور گفت: اکثریت نمایندگان در این جلسه حضور داشتند و نمایندگان هم مسائل استانی و حوزه انتخابی شان را مطرح کردند که در مسئله استانی تمام نمایندگان برای اقدام عملی رئیس جمهور در خصوص نجات دریاچه ارومیه تاکید داشتند.

نماینده مردم شهرستان های ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس گفت: نجات دریاچه ارومیه، رسیدگی به عقب ماندگی های استان، تقویت کشاورزی و صادرات و تکمیل راه آهن خواسته های نمایندگان آذربایجان غربی از رئیس جمهور بود.

وی افزود: عقب ماندگی آذربایجان غربی در مقایسه با سایر استان ها نیز مورد بحث بود؛ به طوری که در چند سال گذشته آذربایجان غربی در شاخص های مخلتف در 10 استان اول کشور بود اما امروزه در برخی از شاخص ها در ردیف های آخر قرار دارد.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت و پتانسیل های آذربایجان غربی از جمله هم مرزی با سه کشور و بحث کشاورزی، تقویت صادرات و تکمیل راه آهن از خواسته های استانی نمایندگان بود.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی در مسیر ترانزیتی قرار دارد و با ترکیه حجم مبادلات زیادی دارد؛ گفت: در این جلسه تصمیم بر این شد که ارتباط ریلی و جاده ای مابین ایران و ترکیه با سرمایه گذاری بخش خصوصی تقویت شود.

علی پور به درخواست های خود در خصوص مشکلات شهرستان ماکو اشاره کرد و افزود: ایجاد باند دوم یا آزد راهی که بازرگان را به تبریز وصل می کند از جمله درخواست ها بود به گونه ای که این مسیر از 50 سال پیش این مسیر به عنوان امن ترین مسیر ترانزیتی شناخته شده است که اروپا را به آسیا وصل می کند.

وی افزود: در مورد چالدارن هم توضیحاتی دادم که این شهرستان جز بخش های ماکو بود و خواسته مردم این است که چادران نیز به منطقه آزاد ملحق شود که این موضوع به دولت هم هزینه خاصی ندارد و فقط دولت امتیازی است که برای این استان خواهد داشت.

وی حل مشکل آب زراعی شهرستان شوط و تعریض مسیر ترانزیتی پلدشت را از خواسته های دیگر خود عنوان کرد.

نماینده مردم شهرستان های ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس افزود: پلدشت شهر مرزی و تجازی است و مسیر ترانزیت ایران به آذربایجان است این در حالی است که 22 کیلومتر از مسیر ترانزیتی این شهرستان تک بانده است که تعریض آن از خواسته های مردم می باشد.

مهدی عیسی زاده، نماینده مردم میاندوآب و شاهین دژ نیز در خصوص این دیدار به خبرنگار اروم نیوز، گفت: در این نشست صمیمانه 10 نفر از نمایندگان استان دعوت داشتند که دو نفر آنها غایب بودند.

وی گفت: در این نشست هر کدام از نمایندگان مسائل و مشکلات حوزه انتخاباتی خود را مطرح کردند که جلوگیری از انتقال آب زرینه رود به آذربایجان شرقی از خواسته های من در این دیدار بود.

وی راه، آب و صنعت را سه شاخصه مهم برای پیشرفت و توسعه شهرستان میاندوآب عنوان کرد و افزود: اگر بتوانیم این سه شاخصه را محیا کنیم می توانیم در ایجاد اشتغال برای جمع کثیری از جوانان این شهرستان سهیم باشیم.  

عیسی زاده با بیان اینکه بحث راه آهن، صنعت، تجارت موضوع جاده های ترانزیتی از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود اظهار داشت: اما یکی از موضوعاتی که همه نمایندگان نسبت به آن اتفاق نظر داشتند بحث حل مشکل دریاچه ارومیه و احیا آن بود.

وی در دیدار با رئیس جمهمور خواستار جلوگیری از اجرای فاز دوم انتقال آب زرینه رود به آذربایجان شرقی شده است.

جواد جهانگیرزاده، نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز در خصوص این جلسه خصوص گفت: آقای روحانی در این دیدار گفت که دریاچه ارومیه جزو اولویت‌دارترین مسائلی بوده که دولت پیگیری می‌کرده و بر این اساس گزارش احیای دریاچه ارومیه تهیه شده که بعد از تشکیل جلسه در این رابطه و تایید رییس جمهور نهایی خواهد شد و به مرحله اجرا در می‌آید.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید رییس جمهور بر ضرورت توسعه جاده‌ای و ریلی در آذربایجان غربی ادامه داد: آقای روحانی همچنین می‌گفت باید با کمک بخش خصوصی و جذب سرمایه خارجی مزیت نسبی این استان یعنی تجارت را تقویت کرد.

 

کد خبر: 239

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: آذربایجان غربی - بخش خصوصی - تجارت - جاده - دریاچه ارومیه - دولت - راه آهن - رئیس جمهور - شاخص - کشاورزی -

آرشیو