امام جمعه ارومیه با تأکید بر اینکه دولت در قانون اساسی جمهوری اسلامی باید زمینه‌ساز رشد فضایل اخلاقی در جامعه باشد، گفت: بر همین اساس مقابله با مظاهر بدحجابی و هواپرستی وظیفه شرعی و قانونی دولت است.

حجت‌الاسلام سید مهدی قرشی، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه امروز، 30 خرداد  در خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه ارومیه اظهار کرد: متأسفانه امروز مظاهر بدحجابی و بی‌حجابی و هواپرستی در جامعه بیشتر به چشم می‌خورد و مقابله با آن از وظایف شرعی و قانونی دولت بر اساس اصول سوم قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه آحاد مختلف مردم نیز باید یاری‌رسان دولت در انجام وظیفه خود برای مقابله با مظاهر بدحجابی باشد، گفت: برخی این موضوع را مطرح می‌کنند که موضوع عفاف و حجاب مسئله‌ای است که تنها از سوی روحانیت مطرح‌شده و در اسلام موضوعیت ندارد، این در حالی است که خداوند در آیات مکرر قرآن به صراحت بر لزوم حفظ حجاب و عفاف به خصوص برای زنان تاکید کرده است.

حجت‌الاسلام قرشی در ادامه خاطرنشان کرد: دولت در تعریف قانون اساسی جمهوری اسلامی باید زمینه‌ساز تقوای الهی و همچنین رشد فضایل اخلاقی و دینی باشد.

تجهیز به سلاح اعتقاد و ایمان راه مقابله با تکفیری ها

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به مسئله تکفیری‌ها و اقدامات ضد بشری گروه تروریستی داعش در کشور عراق، افزود: یکی از مسائلی که امروز دامن‌گیر عالم اسلام شده است مسئله تکفیری‌ها و سلفی‌هاست.

وی گروه‌های تکفیری و سلفی را دست پرورده استکبار و مزدوران آن در جهان اسلام دانست تا از این طریق به منافع خود در منطقه حاکم شوند و یادآور شد: برای مقابله با گروه‌های تکفیری باید از نظر اعتقادی و همچنین از نظر نظامی کاملاً آماده‌باشیم و در این راستا نیز حرکات و اقدامات گروه‌های انحرافی را در منطقه رصد کنیم.

وی با اشاره به اینکه دشمن هیچ‌گاه از ما غافل نمی‌شود، بر ضرورت هوشیاری آحاد مختلف مردم برای مقابله با گروه‌های تکفیری تاکید کرد.

امام جمعه ارومیه با بیان اینکه نباید خود را در برابر توطئه‌های تکفیری‌ها به خوب خرگوشی بزنیم، اضافه کرد: ملت ایران قرص و محکم ایستاده‌اند و به هیچ‌کسی اجازه تجاوز و ورود به خاک ایران اسلامی را نمی‌دهند.

حجت‌الاسلام قرشی در ادامه افزود: در علم کلام علمای علم کلام گفتند توحید دارای اقسامی است، توحید بر ذات، توحید بر اطلاعت، توحید بر خالقیت، توحید الهی و موحد بودن انواع  اقسامی دارد.

وی ادامه داد: توحید در عبادت که مورد توافق همه فرق اسلامی است اما مسئله قابل تأمل این است که عبادت در لغت به معنی خضوع کردن است اما در اصلاح شریعت و دین معنایی متفاوت دارند، از همین رو تکفیری‌ها می‌گویند کسانی که در مقابل کسی مانند مقام والدین و یا مقام پیامبر اکرم (ص9) تکریم و خضوع کند یعنی آن را عبادت کرده و در نتیجه مشرک شده است.

امام جمعه ارومیه افزود: اگر ما حرف سلفی‌ها و تکفیری‌ها را قبول کنیم باید سخن خداوند را که در آیات قرآن بر لزوم احترام و تکریم مقام والدین سفارش کرده است را شرک دانست درحالی‌که تا کنون هیچ مسلمانی مطرح نکرده که تکریم والدین شرک است.

کد خبر: 220

تاریخ خبر:

کلید واژه ها: بدحجابی - تجاوز - جامعه - جهان اسلام - خاک - دولت - رشد - زنان - قانون اساسی جمهوری اسلامی - قرآن -

آرشیو